| blueberry a întrebat:

in cazul unui certificat de nastere deteriorat cum se procedeaza pentru a obtine unul nou? Locuiesc in Bucuresti sector 2. Imi puteti spune cam cat m-ar costa si in cat timp ar fi gata va rog? Actele necesare( care sunt mai exact?) gen timbrul juridic si celelalte taxe unde se achita? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la starea civila a sectorului unde a fost inregistrata nasterea si completezi o cerere tip prin care soliciti eliberarea unui duplicat. Costa cca 100 lei. Trebuie sa ai cartea de identitate si certificatul vechi. Nu stiu in cat timp il obtii acolo, dar eu, intr-un orasel, l-am obtinut in cca 30 de minute, este drept ca si cunosteam functionarele de la starea civila.