| NimeniSiAtat a întrebat:

Spune-ti-mi si mie 5 asemanari si 5 deosebiri intre creierul uman si un computer. FUNDA!

2 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Computerul stie doar cifrele 1 si 0.Creierul uman a creeat computerul, dar acesta procezeaza mult mai greu.
Un computer poate fi upgradat, creierul uman nu prea.Cel putin nu imediat, ci prin multa munca si efort.

| Ruxy000 a răspuns:

Buna,asemanari ar fi ca ambele au nevoie de energie, pot rezolva exercitii legate de logica, se dezvolta in timp, au memorie ce poate creste, transmit informatii.Deosebiri :creierul are nevoie de oxigen iar computerul de energie electrica, creierul are imaginatie pe cand calculatorul nu, creierul rezolva mai incet problemele decat calculatorul, creierul foloseste substante chimice iar calculatorul electricitatea, semnalele electrice calatoresc mai lent in creier si mai repede in firele calculatorului. Sper ca te-am ajutat. Funda? :d