| Lory_5674 a întrebat:

Sunt minora si as vrea sa plec in Anglia cu avionul. As vrea sa stiu daca se poate cu avionul si desigur totul este cu acordul parintilor. Si daca se poate, sa-mi spuneti ce trebuie facut. Am inteles ca trebuie o procura pentru cineva din echipajul avionului...nu stiu sigur. Va rog dati-mi o mana de ajutor pentru ca am nevoie urgent de informatii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| boogdan91 a răspuns:

Ai nevoie de procura de la ambii parinti. Inainte de a merge la notariat pentru a face procura ia legatura cu reprezentantii companiei cu care vrei sa mergi, si intreaba-i daca poti face procura pe numele cuiva din echipaj, daca sunt de acord, iti vor da numele si seria buletinului/pasaportului. Acea persoana are nevoie de cazier(din moment ce face parte din echipajul unui avion cu siguranta il are), si va trebuie sa fie cu tine la controlul vamal.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii tai trebuie sa mearga la un notar public si sa dea o declaratie prin care se declara de acord cu plecarea ta in Anglia si indica ca insotitor personalul de bord al avionului (indicand compania aviatica si numarul zborului) si nu mai trebuie sa indice alt insotitor. Tu trebuie sa ai carte de identitate(daca ai implinit 14 ani) ori pasaport. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Pe site-ul oficial al Politiei de frontiera se gaseste, in format pdf, modelul declaratiei notariale privind acordul parintilor pentru iesirea din tara a minorului insotit de o alta persoana fizica( care poate sa fie chiar insotitorul de bord)--- pentru a ajunge la ac. model, de pe site-ul oficial http://www.politiadefrontiera.ro/ urmeaza pasii : "conditii de calatorie">>"cetateni romani">>""conditii de iesire din tara pentru cetatenii minori">>"continutul si forma declaratiei"

De asemeni, parintii trebuie sa consulte si site-ul companiei aeriene cu care efectuezi zborul--- unele companii au niste conditii de calatorie care prevad o intelegere prealabila( intre parintii minorului si companie)+ plata unei taxe suplimentare
Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Parintii tai trebuie sa fie de acord ca tu sa poti calatori singura in avion iar cu hartia de la notar ramai tu si o arati cand treci la controlul metalic.

| boogdan91 a răspuns:

Nu mai vorbiti aiurea daca nu stiti. Eu am iesit din tara cand eram minor.

| Feliciann a răspuns:

Este simplu daca ai procura catre compania cu care zbori mai exact numele unei insotiroare de zbor

| Diana90 a răspuns:

Daca esti minora si parintii tai sunt de acord, da poti sa mergi cu avionu'. e ft simplu iti iei bilet si urci in ziua aia in avion si pleci.

| lavinia1991 a răspuns:

Nu e mai ieftin sa te bagi intr-un bagaj?

| Lory_5674 explică:

Am uitat sa specific un lucru. Nu o sa am insotitor.