| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am 15 ani si as vrea sa devin cantaret. Am inteles ca vocea incepe sa se schimbe de la 15 ani, asa e? Si as vrea sa iau si lectii de canto. Ce ziceti se merita? P.S: Am incercat si pe youtube karaoke si la unele melodii cant mai bine si la unele nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| BLV a răspuns:

Da asa este, vocea incepe sa se schimbe la varsta asta sau chiar mai devreme la baieti pentru ca aceasta este adolescenta. Daca ai ureche muzicala apuca-te de canto, si eu cant, si eu doresc sa iau lectii de muzica dar nu imi permit si la fel ca si la tine si eu interpretez unele melodii mai bine iar alete mai putin bine. Motivul? Posibil sa fii auzit la concursuri, emisiuni, expresia "melodia asta i se potriveste" sau "nu si-a ales bine melodia". Fiecare are anumite "calitati" sa zic asa, fiecare are vocea diferita si etc, si de acestea depind alegerile melodiilor. Degeaba ai talent daca nu il lucrezi. Nu mai sta acasa ca nu vei face nimic, iti zic din experienta proprie big grin

1 răspuns:
| Seepty a răspuns:

La unele canti mai bine pentru ca sunt mai usoare sau ti-au intrat mai usor notele in cap dar daca vrei sa-ti mentii vocea poti urma niste lectii de canto.