| raducutu123 a întrebat:

Am Minecraft 1.8.9 pe un calculator mai vechi, dar are foarte, foarte mult lag! De obicei, are 1-4 fps, dar in unele momente are si 13-22 fps, dar mai rar! Vreau sa spun ca am facut toate setarile necesare! Sper sa ma ajutati cat mai repede!

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Lag ai doar de la net daca iti ai fps sub 20 iti merge in reluare pentru ca asta inseamna 20 fps la ce te astepti de la 1-4 piesele din pc sunt de vina. priveste urmatorul video https://www.youtube.com/watch?v=gWq6cUtULN4
gandeste te la cadrele tale de la pc ca la o foaie de hartie vezi cat de repede se deruleaza acolo? da impresia ca se misca probabil sunt pe la 20-30 fps sa zicem asa imagineaza ti cum ar fi daca ar derula cate o foaie pe secunda. asa e si pc-ul tau minecraft foloseste mult ram tu daca te plimbi pe mapa mult jocul genereaza peisaje noi ca sa zicem asa trebuie sa retina fiecare bloc in memorie odata ce ai facut jocul sa genereze lucruri noi se memoreaza si incarca memoria. Fa o mapa noua si nu o largi prea mult, intra in setari>video setings si faci urmatoarele unde scrie graphycs dai la low, smooth lighting low sau o opresti opresti particulele opresti v sync opresti clouds, dai render distance cat de mic poti(asta mananca multa memorie) daca nu merge asta incearca sa faci wind. Daca nimic nu merge ar trebui sa iti cumperi un pc nou