| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de ajutor. vreau sa plec din tara, dar am 16 ani.parinti mei sunt divortati. ce trrebuie sa fac si daca stiti ce acte imi vor trebui pentru a pleca din tara.va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Aici gasesti raspunsul la intrebarea ta.Bafta!
http://www.voiajuri.ro/info/acte-necesare.html

| covexrobu a răspuns:

Pai singura nu poti pleca sub nici o forma. M-am interesat de la un "granicer" si zicea ca sa iasa un minor trebuie sa fie insotit de un adult sa aiba o procura notariala semnata de ambii pariniti si sa fie facut pe numele persoanei cu care vei iesii. Si daca aceea persoana nu este una din parinti atunci acea persoana are nevoie de un cazier judiciar. Asta mi s-a zis la punctul de trecere a frontierei la Nadlac in urma cu o luna.

| Micheline a răspuns:

Din cate stiu eu, parintele trebuie sa se duca la un notar public pentru a face procura pe numele unui insotitor major.Ca acte iti trebuie buletinul tau, buletinele parintilor si certificatul tau de nastere. Iar ca bani in jur de 20-25 leihappy

| kanajambe a răspuns:

Ai nevoie de o procura cu semnaturi de la ambii parinti.
Buletin mama, tata, tu.
36 lei costa in orasul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa te gandesti mai bine