| AmaneMisa a întrebat:

Am o intrebare in special pentru cei ce sunt sau au fost la Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza.Sunt in clasa a 9 a la un liceu tehnologic si as vrea sa ma transfer la Liceul Nicolae Tonitza adica sa dau examen pentru a intra.As vrea sa stiu daca pot da examenul desi eu sunt a 9 a si daca conteaza ce medie am la sfarsit pentru a intra.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Din cate inteleg, vrei sa te ransferi de la un liceu din filiera tehnologica la unul din filiera vocationala incepand din clasa a 10-a.
Conform unui ordin al ministrului educatiei,
"Elevii au dreptul sa se transfere de la o unitate la alta, de la o filiera la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o forma de invatamant la alta, in conformitate cu prevederile prezentului regulament si ale regulamentului intern al unitatii de invatamant la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administratie al unitatii de la care se face transferul si cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii la care se face transferul. "--- vezi sursa:http://www.hotnews.ro/......a-alta.htm
Vezi Regulamentul :http://www.colegiulavlaicu.ro/Activitati/rofpreu1.pdf