| Strepix a întrebat:

As dori sa imi cumpar un procesor nou pentru pc dar nu stiu cum sa aleg pentru calculator adica sa fiu sigur daca imi merge.Eu am acum Intel Pentium Dual CPU 2, 00ghz.Dau funda pentru cine ma ajuta!

6 răspunsuri:
| Dante30 a răspuns:

Salut in primul rand trebuie sa afli ce placa de baza ai, poti afla ce placa de baza ai mergand la start run sau windows +r si scrii dxdiag apoi enter, in sectiunea system model iti va aparea numele placii tale de baza, lasa aici numele ei si iti pot verifica eu ce socket are si ce procesoare poate suporta si ce anume iti pot recomanda.
@Silent3025 nu e un video tocmai potrivit...

| Dante30 a răspuns:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni @ restul celor ce au raspuns pana acum, insa chiar nimeni nu isi da intregul interes sa il ajute/o ajute?
@moddi ti-e ti-ar conveni sa investeti in ceva de nebun doar pentru ca ti-a zis unul asa? Fara sa stii in ce investesti?
@silent3025 video-ul ala nu ajuta cu nimic vizavi de aceasta situatie.
si ultimul dar nu cel din urma @ion1731 cum nu conteaza ce placa de baza are? Cum va stii ce cpu ii suporta din ce serie etc? Hai sa iti luam tie o placa de baza de la askrock pe socket 775 cu 800 fsb si iti dau un cpu din seria E8000 cu fsb 1333.
Te rog Angel doar fa ce ti-am zis si te rezolv eu, restul mai mult complica situatia observ.

| ion1731 a răspuns (pentru Dante30):

Recunosc, am exagerat un pic cu chestia ca nu-i trebuie sa stie ce placa de baza are dar oricum, cu soft-ul recomandat poti sa afli aproape tot ce-ti trebuie ca sa stii ce sa-ti cumperi.

| Silent3025 a răspuns:

Uita-te aici : https://www.youtube.com/watch?v=l9RLHAy-4-M explica asa bine incat intelege si un copil de gradinita.

| ion1731 a răspuns:

Ca un procesor sa mearga la tine nu iti trebuie sa stii chiar ce placa de baza ai, o sa te incurci mai tare, cel mai bine descarci un soft specializat in detectare dispozitive hardware : " aida64" spre exemplu.Cu el vezi tipul procesorului tau si mai ales trebuie sa tragi atentia la socket- acesta reprezinta locul unde se amplaseaza procesorul si sunt mai multe tipuri cum ar fi din linkul urmator :http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_socket sper ca te-am informat bine, dar mai uite pe forumuri.