| ioannna1234 a întrebat:

cine stie sa calculeze o posibila medie de admitere la liceu? Dar cu aceo 0.25% din media claselor 5-8. Cat mi-ar iesidaca am: clasa a 5-a: 9.93, a6-a: 9.78, a7-a 9.76 si a 8-a: 9.30 si la examen aprox 6 la matematica si 8 la romana! Nu vreau sa incepeti cu vai de tina daca ai media nu stiu cat si la examen 6 sau 8! Am pus in cel mai rau caz sa vad si eu cam cat imi iese! Nici macar media din clasa a 8-a nu stiu daca va ficea estimata de mine, totul este provizoriu! Cn ma ajuta primeste funda garantat!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi, la pagina 6 din brosura, formula de calcul a mediei de admitere :http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf
Retine ca :
* media generala de absolvire a claselor 5-8("ABS", din formula) precum si media generala obtinuta la evaluarea nationala("EN", din formula) se calculeaza ca medie aritmetica cu doua zecimale.

Asadar, avand formula de calcul, iti poti calcula singura media de admitere("MA", din formula)! Daca nu vei stii sa faci aceste calcule simple atunci, aprecierea ta ca vei obtine nota 6 la mate, este departe de realitate --- va trebui sa te gandesti la o nota mai mica sau sa te pui serios pe invatat!