| anonim_4396 a întrebat:

happy
Nu mai stiu unde dadeam. ca sa pot scrie cu diacritice.
Help me pls. big grin
Funda. >big grin

Răspuns Câştigător
| Madalina123 a răspuns:

Dai la Control Panel, apoi : Date, Time, Language, and Regional Options. Clic pe "Add other languages"---->"Details"
În fereastra anterioară fac clic pe butonul "Add". (adaugă)
Se va deschide un meniu unde cu ajutorul butonului de scroll (albastru pal ca un dreptunghi în picioare

Clic pe el şi practic acum sistemul de operare Windows XP, mi-a adăugat limba română
(de fapt diacriticile) la limbile pe care le pot efectiv folosi.
Nu am terminat! Mai avem o parte la fel de importantă.

Undeva pe ecranul de startare a Windows-ului XP, va apare o ferestruică ca mai jos.

Dacă nu apare, dă-i o închidere şi o redeschidere la calculator
EN ne spune că acum ne aflăm în limba engleza
clic pe simbolul limbii ( EN sau RO ) din bara de jos
Aleg limba RO.

Acum orice caracter tipăreşti, e în română.

Inclusiv când scriu E-mail-uri. Sper ca ai priceput, noroc!

3 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Control panel, keyboard, si cauti keyboard languages sau ceva in genul, depinde de ce windows ai

| robycfr1 a răspuns:

Activarea driverului de tastatură în limba română se face de la Start → Control Panel → Clock, language and region → Change Keyboard or other input methods

| scosei a răspuns:

Word? Alt+Shift.