| Mustangfurio a întrebat:

Stiti cumva cu ce se merge la colind in seara de 24? Multumesc mult!

P. S.:

18 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Steaua.

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Bună!
Nu se merge cu nimic, poate doar cu o pungă să-ți pună dulciuri, fructe, etc.
Sărbători fericite!

| Chrristina a răspuns:

Colindita, Florile Dalbe

| Pisicuța a răspuns:

Seara?! laughing nu in seara, ci dimineata cu Mos Ajunulwinking

| Alle15 a răspuns:

Nup astazi seara nu se merge cu nimic, s-a mers ieri cu buna dimineata.
23 decembrie, seara-buna dimineata la mos ajun(ieri)
31 decembrie, dimineata-plugul mare
31 decembrie, seara-plugul mic
1 ianuarie, dimineata- sorcova
1 ianuarie, seara- steaua(numi daca se mai merge la voi).

| Bacteriuță a răspuns:

Cu. colindul?! raised eyebrows

| Sofffie a răspuns:

Cu
Buna seara!

Puteai sa mergi dimineata cu Buna dimineata, iar dupa 12 cu Domn, Domn.

| marya a răspuns:

Cu colindul se merge in ziua de 24.Depinde de zona, in unele zone se merge dimineata iar in altele seara.De ex. intr-o localitate foarte aproape de mine se merge seara iarin localitatea mea se merge dimineata. Poti sa iti intrebi bunicii sau o persoana mai invarsta.Mult noroc.

| Asdfasdefta a răspuns:

Cu steauabig grin ai grija, sunt doua versiuni. Una mai lenta si cealalta, pe care o stim cu totii.

| HyuLa a răspuns:

Se merge cu Buna dimineata la Mos Ajun!

Poezia este asta daca no sti sa o inveti pana diseara!:
Bună dimineaţa la Moş Ajun
Ne daţi ori nu ne daţi?
Ne daţi, ne daţi?

Am venit şi noi odată
La mulţi ani cu sănătate
Domnul Sfânt să ne ajute
La covrigi şi la nuci multe!

Bună dimineaţa la Moş Ajun
Ne daţi ori nu ne daţi?
Ne daţi, ne daţi?

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Craciun fericit!

| yanis a răspuns:

Nu stiut sigur da' eu merge in fiecare an pe 24 cu Astazi s-a nascut Hristos si cu Steaua sus rasare

| yanis a răspuns:

Eu merg cu ''Astazi s-a nascut Hristos" si cu Steaua sus rasare.

| Faηta a răspuns:

Iti spun eu.

In traditiile romanesti, in ajunul craciunului ne ducem la colindat cu colindele sfintilor (Sf. Ion, Sf. Nicolae), chiar si cu Steaua, toate colindele continand refrenul "Florile dalbe" (Scoala gazda din patut, etc.), Sus boieri nu mai dormiti, Trei pastori, si nu in ultimul rand, Mos Craciun! laughing

Funda? happy

| Robeee a răspuns:

Cu ce? Trebuie doar sa te duci sa cantihee hee

| Elyy_1788 a răspuns:

In aceasta seara se merge cu Steaua!

Cu multa placere!winking

| pufoshenia_7680 a răspuns:

Cu orice colinda dar sa nu fie prea lunga ca sa plictiseasca oamenii ca o sa astepte dupa tine si o sa se cam plictiseasc

| Maria_5356 a răspuns:

In 24 din cate stiu, nu se merge cu nimic happy in seara de revelion se merge cu capra si cu steaua :* fundita?blushing

| superstar21 a răspuns:

La mine se merge cu steaua pe 24 si pe 23 colindtele adica domn domn si altele