| AnaBubbles a întrebat:

Vreau sa mi iau un laptop. Dar nu ma pricep si vreau sfaturi. Vreau sa aiba memorie buna si un procesor pe care sa imi mearga Minecraft-ul, CS-ul si alte jocuri. Ce laptopuri ar fi bune sau macar sa imi spune-ti ce procesor si memorie sa aiba. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

În primul rând, trebuie să aibă placă video dedicată (nVidia sau Radeon). Există şi laptopuri cu plăci video integrate destul de bune dar acelea sunt mai rare sau mai scumpe şi probabil au şi placă video dedicată (de exemplu Intel HD Graphics 4600 e o placă video integrată foarte bună, dar nu prea o găseşti pe un laptop mai ieftin de 3000 lei).

Ca procesor, pentru Minecraft ar fi de ajuns şi un i3; dar, chiar daca ar fi suficienți 4 GB RAM să meargă jocul, recomand neapărat 8 GB RAM şi măcar un i5 pentru anul 2016, mai ales dacă e vorba de laptop care are componentele făcute să consume puțină energie, nu să fie performante.

ATENȚIE: Laptopurile nu sunt pentru jocuri. Dacă vrei un PC pentru jocuri atunci neapărat desktop (calculator) pentru că:
1) e cu 50% mai ieftin decât un laptop la fel de performant
2) se menține mult mai rece, sistemul de ventilație fiind mai bun într-o carcasă mai mare
3) se poate îmbunătăți în viitor mult mai uşor

Recomand să iei laptop doar dacă ai nevoie neapărat de ceva portabil.
Pentru că ai întrebat de laptopuri nu o să îți dau modele de calculatoare, ci 2 laptopuri de prețuri diferite:
~ 2300 lei : http://www.altex.ro/......-4gb-linux
Pare destul de bun Acer-ul acesta şi ar trebui să-ți meargă atât Minecraft, cât şi CSGO sau alte jocuri (nu foarte pretențioase) pe maxim în 60 de cadre pe secundă.

Dar dacă vrei ceva mai bun şi mai durabil, atunci recomand un Asus de 3000 lei care are şi un ecran cu rezoluție mai mare (1920x1080 pixeli = FullHD) ca să vezi mai clar şi să nu îți strici ochii.
http://www.altex.ro/......3-free-dos

Un calculator pe care să meargă jocurile la fel de bine ca pe laptopul de 3000 (pe care ți l-am recomandat) ar costa doar 2000 lei (fără monitor). Dacă mai pui monitorul ajungi la 2500 lei. În continuare recomand calculator în loc de laptop pentru jocuri,,,,, iar laptop doar pentru portabilitate.

| H5K a răspuns:

De ce vrei Laptop? Si de cati bani dispui ca sa te pot ajuta. Daca vrei un laptop gaming, însemnând sa joci multe jocuri... Este scump.

| GiorgianaAlexandra a răspuns:

Http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/acer/28_8GB/
Iti poti alege chiar tu leptopul de pe cest site, tate sunt foarte bune

| irinaflorinela03 a răspuns:

Lenovo ☺