| ricksy a întrebat:

Vreau sa trimit un colet spre Italia. Imi poate explica cineva cam cum e procedura? Stiu ca trebuie sa ma duc la posta de care apartin... dar in rest nu am detalii. E prima data cand trimit un colet in alta țară

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ești obligat să mergi la poșta de care aparții. Coletul se poate expedia de la orice Oficiu Poștal. De asemenea, poți alege oricare altă firmă de curierat, care se ocupă cu trimiteri poștale externe. Indiferent că îl expediezi cu Poșta Română, ori cu o altă firmă, la fața locului, trebuie să completezi un formular (datele expeditorului/destinatarului, telefon).
De ex., dacă alegi să trimiți prin Atlassib, tariful spre Italia e 10 euro (echivalentul în lei). Coletul ajunge la destinație a treia zi, în siguranță. Cu Poșta Română durează ceva mai mult și nici condițiile de transport nu-s excelente.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te duci la orice oficiu postal cu pachetul frumos ambalat, scrii adresele destinatarului si expeditorului pe ele iar la posta mai completezi un formular pe care il vei primi acolo si gata

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca esti aproape de posta atlassib pregateste coletul si du-te cu el acolo, pentru ca acolo iti vor da un formular de contact si iti vor sigila coletul, vei avea optiunea sa il platesti acolo trasportul sau sa plateasca destinatarul.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Ai nevoie de bani in primul rand. Si iti sugerez sa trimiti coletul ca Recomandata (ca sa primesti confirmare cand ajunge la destinatar ) apoi la posta iti explica ei tot. Ai nevoie de buletin, si dupa aceea va trebui sa completezi niste hartii cu locul unde vrei sa trimiti coletul si asa mai departe. Toate lucrurile astea dureaza 10 minute.