| nena78 a întrebat:

am si eu o intrebare, am o fetita de 2 ani si 7 luni, momentan sunt cu ea in Spania, cu tatal fetei sunt separata nu divortata, doresc sa ma duc cu fata in romania pentru 1 luna. POt sa ma intorc cu ea inapoi daca nu am procura de la tata

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nena, te-ar putea santaja.eu cred, zic cred, ca te poti folosi cu succes de sentinta pe care o ai aici. dar imi este tare teama ca lucrurile se vor lungi mai mult decat este necesar, in romania, el isi poate lua un avocat si procesul de divort poate dura si un an.trimite unul dintre parintii tai sa caute un avocat, in romania, si sa ii ceara sfatul.

8 răspunsuri:
| dulshe a răspuns:

Daca fetita s-a nascut in romania nu iti trebuie procura sa te intoci cu ea in romania in orice tara te-ai afla, iti trebuie procura doar sa iesi cu ea din romania, adica cand te vei inroarce in spania iti va trebui procura de la tatal ei, stiu asta pentru ca parintilor mei nu le trebuie procura cand merg in romania doar cu mama sau tata dar le trebuie cand ma aduc inapoi aici

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pune toate intrebarile astea pe hartie, faci copii xerox, si te duci la ambasada si depui 1 ex, si mai dai 2/3 copii, pe care insisti sa iti treaca nr de inregistrare!, si pe care le pastrezi, ca dovada! Explici ca e vb de un drum in tara, scump, greu, in vederea divortului, si tu ai nevoie sa stii TOT!, pentru a nu te lovi Ulterior, de aspecte/chestii pe care nu ti le-a spus nimeni! pentru ca functionarii vor spune/minti, ca nu ai intrebat respectivele chestiuni, si ei de unde sa stie ce nevoi ai tu, daca nu le-ai spus! Asa, ceri Toate precizarile Necesare Demersului tau, in SCRIS!, si dupa ce primesti raspunsurile, daca ambasada are si jurist, te mai consulti si cu ala, si abia apoi pleci la drum, in Romania, ok?! Success si tarie!

| anonim a răspuns:

Daca fetita este nascuta in romania, intr-adevar,. ai nevoie de procura de la tatal ei sa poti iesi cu ea din tara.adica sa te intorci in spania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, ai nevoie de procură din partea tatălui!
Legea 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinatate, modificată și completată prin Ordonanța de Urgență nr.96/2006, este actul normativ care prevede în mod expres condițiile de călătorie ale cetățenilor români minori în străinătate sau mai poți intra pe polițiadefrontieră. ro și găsești absolut toate informațiile necesare.
Drum bun.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nena, de ce nu dai tu un telefon la consulat sau la ambasada.iti vor explica ce si cum.(iti multumesc pentru mesaj.nu,nu lucrez la cofetarie.nutritia si bucataria fina sunt o pasiune mai veche de-a mea, pupici)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e nevoie de procura, cum ti s-a raspuns, ( inteleg ca sotul e in Romania )incearca sa-i rogi pe parintii tai sa-ti obtina procura de la sot inainte sa vii tu in Romania cu copilul...asa preventiv!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

964-206877. nu pot deschide mesajele, ma blocheaza

| nena78 explică:

Acum 1 luna sotul meu a fost aici in Spania. Ma batut si a fost judecat aici, el nu are voie sa se apropie de mine si de copil mai putin de 300m.acum vreau sa ma duc sa dau divort de el in romania. dar imi este teama ca nu voi mai putea reveni cu fata in spania fara procura de la el.ASs dori sa stiu daca eu in instanta voi castiga tutela fetei, mai -m nevoie de procura-Specific ca el nu munceste si are o sora cu handicap, si la ora actuala traeste cu o fata care la randul ei este casatorita cu alt barbat.va multumesc anticipat.