| Ana011 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa ma las de fumat si nu stiu cum. Am incercat sa fumez mai rar sau sa imi calculez cate tigari sa fumez pe zi si nu am reusit. Fumez un pachet la 2 zile dar totusi numai vreau.Stiti cumva o metoda, un medicament ceva? va multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista o singura metoda care da rezultate intotdeauna: sa renunti brusc la fumat si sa eviti sa mai mergi in cluburile si incaperile unde se fumeaza.
Prietenii care te iubesc te vor ajuta si nu vor fuma in jurul tau daca-i rogi, ori poti alege tu sa nu-i urmezi afara sau unde fumeaza ei.

Sotul, cumnatul, sora mea si cativa prieteni au scapat in acest fel, brusc lasand fumatul, desi au incercat si ei prin diverse metode intai sa se lase, reducand numarul tigarilor, ori le-au inlocuit cu plasturi anti-tabacic dar pana la urma tot le-a fost usor sa se intoarca la fumat masiv, fiindca nu renuntasera niciodata la fumat.

Daca vrei cu adevarat sa scapi de tutun, atunci decide in secunda asta sa arunci tigarile pe care le mai ai si sub nici o forma sa nu mai cumperi altele, dar nici sa ceri altora.

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu m-am lasat cu ajutorul cartii acesteia: https://www.psiholog-recrutare.ro/......fumat.pdf.

| Scotianca a răspuns:

Iti trebuie sa urmezi un tratament medical ca sa scapi de dependenta. Incearca sa vorbesti cu medicul tau de familie despre asta.

| adonisvigalex a răspuns:

Numai cu multă vointa! Chestia cu mai puține nu funcționează. Eu am 32 de ani de când nu mai fumez, am reușit numai prin voita! Gândește cât rău iti fac și căti bani arzi ca să te inbolnavesti. Succes!