| kittyBast a întrebat:

Care e treaba cu rezolutia de la camera foto. ca am pe telefon la setari mai multe variante si nu stiu care e mai nuna

Răspuns Câştigător
| Gabrielaa90 a răspuns:

Pai, rezolutia se refera la capacitatea unei imagini digitale de a reprezenta distinct detaliile subiectului.Adica este vorba de numarul de pixeli pe verticala X.O imagine cu 2048 pixeli-pe-orizontală si 1536 pixeli-pe-verticală va avea o rezolutie de 2048×1536 = 3, 145, 728 pixeli or 3.1 megapixeli.

4 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Cea mai mare este cea mai buna big grin

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Rezolutia inseamna pixelii cu cat e mai mare rezolutia ( pixeli mai multi) cu atat poza are calitate mai inalta si cand vei da Zoom nu se va vedea pixelathappy
O poza este creata din multi pixeli ca un puzzle happy
cu cat mai multi pixeli cu atat mai buna calitatea imaginii

| SilviuREX a răspuns:

Daca scrie ceva de genu 240x800 da pe cea mai mare cum ar fi ex 500x 1000 ai inteles

| marianvas1990 a răspuns:

Alege-o pe cea mai mare pentru poze cat mai reusite.winking