| Sorin_8124 a întrebat:

Care este cea mai mica insula?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cea ma mica insula din lume – conform Cartii Recordurilor – este Bishop Rock. Aceasta se afla in partea cea mai indepartata de sud- vest a Marii Britanii.Este una dintre cele 1040 de insule din arhipelagul britanic si este atat de mica incat pe ea incape doar farul maritim. In anul 1861, guvernul britanic a stabilit parametrii de clasificare a unei insule. Atunci s-a decis ca nu conteaza marimea atata timp cat aceasta este locuita. Totusi daca aceasta era nelocuita trebuia macar sa constituie o sursa de pasune pentru cel putin o oaie- adica sa aiba in jur de doi acrii.

5 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

uimeste-ne...laughing

carla
| carla a răspuns:

Hahah, vad ca, Sorin nu se dezminte! ...Eu zic sa citesti Calatoriile lui Gulliver. poate-ti vine vreo ideehappy

| crisa a răspuns:

Aia care n-o vede satelitul! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce am gasit eu:
World Top 10 - Smallest Island Countries

1 Nauru
2 Tuvalu
3 Marshall Iceland
4 Maldives
5 Malta
6 Greenada
7 St. Vincent and the Grenadines
8 St. Kitts and Nevis
9 Barbados
10 Antigua and Barbuda

Intrebarea ta, totusi, este putin ambigua - ce fel de insula? Exista multe categorii de insule, iar insulele mici sunt o categorie in sine si se numesc islete: http://en.wikipedia.org/wiki/Islet

| ancootza a răspuns:

rolling on the floor)) Carla ai dreptate hmmm... Sorin ce intrebari rolling on the floor)!