| rebela_4364 a întrebat:

Cat costa succesiunea pentru un teren avand suprafata de 180 m² pe care exista o constructie de 3 camere?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul procedurii succesorale este in functie de valoarea imobilului(teren si constructie) si aceasta difera destul de mult, in functie de localitate (capitala, municipiu, oras, comuna, sat) si de locul situarii in localitate. Costul se compune din onorariul notarului public, la care se adauga TVA de 24% si din tariful pentru inscrierea in CF, care este de 0, 15% din valoare. De asemenea, daca succesiunea nu a fost facuta in termen de 2 ani de la deces, se mai adauga un impozit de 1% din valoare.
Daca-mi spui valoarea si data decesului o sa-ti pot spune costul precis. Poti sa-mi scrii pe privat, daca nu vrei sa dai detaliile aici. Numai bine!