| Gorgeous1999 a întrebat:

Cat imi ia un taxi din gara Basarab pana pe Soseaua Giurgiu?

Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Cred ca vreo 20 de lei, dar daca vrei sa afli exact cauta pe google cati kilometri sunt intre Gara Basarab si Soseaua Giurgiului si vezi pe internet sau chiar scris pe taxi ce tarife pe kilometru au diverse firme de taxi si inmulteste kilometrii dintre Gara Basarab si Soseaua Giurgiului cu tariful pe kilometru.Asa poti afla exact, fara sa-ti iei vreo teapa, ca Bucurestiul este cunoscut pentru taximetristi care dau teapa.Sau te poti intelege de la bun inceput cu taximetristul, ii spui ca ai numai douazeci de lei la tine si il intrebi daca te poate duce cu banii astia pana acolo, ca n-am intalnit taxi in Bucuresti care sa ia mai putin de 20 de lei ca sa te duca undeva.

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Cât scrie pe aparatul de taxat la finalul cursei, sau cât ți-a cerut inițial șoferul (că mai sunt și din ăștia cu „tarif fix", din gură).
Degeaba înmulțești tu kilometrii (cum ți s-a spus să faci) - aia e doar o sumă MINIMĂ pe care ai plăti-o. În realitate, aparatul de taxat înregistrează și opririle la stop sau ambuteiaje din trafic (înmulțit cu tariful de staționare). Și nici nu poți ști dacă un șofer alege ruta cea mai scurtă, cea mai rapidă, sau cea care îi convine lui mai mult.
Ca să nu mai spun că la gări sunt majoritatea șperțari, care profită de naivitatea clienților și le cer sume aberante, altfel nici nu vor să ia o cursă, mai ales dacă te văd cu bagaj mult.
Să mai amintesc și de posibilitatea existenței unei „maimuțe" care „încarcă" artificial nota de plată?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cat nu ii e rusine.
big grin

| cevdet a răspuns:

Daca nu ai fost inca, fa comanda prin dispeceratul unei firme de taxi. Asa va fi obligat sa puna aparatul de taxat. Si da, se contorizeaza si stationarile (tarif mai mic) dar nu uita si de tva. Pina in Soseaua Giurgiului (depinde in care zona) sunt vreo 10 km.