| anonim_4396 a întrebat:

Cati mililitri sunt intr-un gram?

39 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mililitrii masoara lichide, gramele solide. Intr-o sticla de 2 litri incap 3 kg de miere, dar nu stiu formula.

eileen
| eileen a răspuns:

1 ml apa = 1g, pentru ca 1 ml de apa cantareste 1 gr.
1 ml de fier = 7 gr, pentru ca 1ml de fier cantareste aproape 7 gr.
Deci fie stii care este densitatea, sau atat greutatea si volumul, apoi vei stii sa convertesti.
Asadar, daca nu este legat de apa, toate celelalte merg pe urmatoarea formula:
Densitate * ml = gr

Pentru apa:
1.0sp. gr. * 1ml = 1gr/mL

Pentru altceva mai putin dens ca eterul:
0.8 * 1ml = 0.8gr/mL

Mercur:
13. x * mL = 13. x gr/mL

regis
| regis a răspuns:

Niciunul. Mililitrii sunt in litrii, in gram vei gasi doar miligrame.
Daca ai nevoie sa faci o conversie precizeaza substanta la care te referi.

| claudiarebecca a răspuns:

Litrii si diviziunile lor, de si ml, masoara volumul pe care il are un lichid sau un obiect. kg si diviziunile masoara masa. deci in functie de densitate poti calcula cati ml sunt intr-un gr cu regula de 3 simpla. succes

| machupicchu a răspuns:

Nu ai specificat pentru ce iti este necesara aceasta transformare dar, daca iti trebuie la masurarea ingredientelor in bucatarie, este fff simplu si fara calcule matematice complicate...
sticlele de 1 litru, pline, le cantaresti si scazi greutatea sticlei goala. Rezultatul obtinut il imparti la 1000 ml si afli cate grame are mulilitrul din lichidul respectiv.

| simpluEu. a răspuns:

Depinde ce masori.de ex:1ml apa =1 gr apa.1ml ulei=899mgr. uleiul fiind mai usor ca apa.

| kufu a răspuns:

Ca sa afli volumul (ml este unitate de masura pentru volum) trebuie sa stii densitatea. Densitatea este masa pe volum. De aici totul este simplu. Daca sti densitatea si masa (gr) afli volumul.

| kufu a răspuns:

@sleepersev: nu cred ca toata lumea are o diploma in rocket science! tongue Sustin raspunsurile detaliate si documentate dar sa nu ne pierdem in detalii. Cred ca se referea la chestii generaliste!

| sleepersev a răspuns:

Pentru cei care iau de-a gata ca 1 ml apa = 1 g sau 1 ml de fier = 7 g poate ar fi bine sa ia inconsiderare si temperatura, pentru ca, desi masa nu se modifica cu temperatura, volumul se modifica foarte mult, in functie de material. (la diferenta de 100grd C poate sa apara o variatie de volum de 10%, presupunand ca nu se schimba starea de agregare).

| sleepersev a răspuns:

1 ml de apa cantareste 1 gram doar la 4 si 5 grd C. La temperaturi decat cele mentionate mai sus densitatea se modifica. La 80 grdC densitatea este de 0.968 g/ml. Greutatea specifica nu este o constanta, este o functie care are printre parametrii si temperatura
Pentru intrebarea cati ml sunt intr-un gr nu se poate raspunde ne stiind substanta in cauza, temperatura si presiunea.

| 44-mytel a răspuns:

1ml de apa distilata cintareste 1g. Daca te referi la alte corpuri (solide, lichide, gazoase) greutatea lor raportata la volum depinde de greutatea specifica, care se masoara in g/cm cub.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100 grame cati mililitri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati ml sunt in 150 gr tinctura?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 ml =1 gr

anonim_4396
| anonim_4396 explică: