| mg112mada a întrebat:

Ce este Comand Prompt?
Acum apare la programe, acolo unde dam pentru a inchide Pc-ul.
Cand apas pe el se inchide calculatorul, cand caut despre el pe internet, la fel, se inchide, adica isi da restart singur.
Nu ma lasa sa inchid Pc-ul din prima, sau sa caut un antivirus pe net.
Cand incerc sa-l dezinstalez pe actualul(Eset nod32) imi da ca doar programele instalate pot fi dezinstalate, dar la programe el exista.
Iar cand iau de stick antivirusul nu ma lasa sa duc pana la capat instalarea si imi spune ca nu se indeplinesc conditiile necesare instalarii.Ce s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| AHappyDay a răspuns:

Pai comand promt este din windos.Acolo se dau comenzile.Sunt doua cauze posibile pentru ce ai patit:
-ai virusi careee au "stricat" windos-ul
-windos-ul nu a fost bine instalat
Exista o singura remediere:sa reinstalezi windows-ul.
Nu o sa poti instala nimic pentru ca windos-ul este distrus si ii lipsesc fisiere.
Calculatorul se restarteaza deoarece windows-ul incearca sa protejeze informatiile din el(poze, jocuri, muzica, etc.).Ar trebui sa nu il mai deschizi pc-ul decat cand ai un windows nou pentru al instala.Cred ca ai un virus care acceseaza comand promt si isi face de cap.