| "EsTeRsItA" a întrebat:

Ce este respectul in societate?

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Educatia si munca sunt cele care aduc respectul in societate. Respectul se castiga in fata celorlalti oricare ar fi locul tau in societate.

| Elena1234456 a răspuns:

Respectul inseamna sa nu faci chiar tot ceea ce iti trece prin cap in legatura cu o persoana, este o trasatura a civilizatiei umane.

| Razvan a răspuns:

Respect+toleranta=societate ideala=inexistentahee hee

| andrei90tm a răspuns:

Respectul si lipsa de respect

Astazi va voi vorbi despre RESPECT, indiferent sub ce forma consider ca respectul te face OM, te educa si te face apreciat! Respectul e cam greu sa il gasesti in Romania incepand de la o conversatie cu o persoana care nu te lasa sa iti termini ideea si pana la faptul ca toata lumea critica indiferent daca cineva a facut un lucru bun sau foarte bun, tot timpul trebuie sa existe ceva de comentat. In loc de un bravo, felicitari sau o strangere de mana exista starea de inferioritate si superioritate care trebuie sa fie degajata de cel deranjat.

Respectul se castiga si cred ca toata lumea a auzit vorba asta! Il castigi cu timpul, prin fapte, vorbe si cel mai important cu atitudinea si caracterul tau. Nu suport oamenii ce si in timpul unei mese te streseaza sau isi gasesc o ocupatie prin care sa te deranjeze si nu e un fix de-al meu, e vorba de respect… respect pentru aceea persoana, mananca, se relaxeaza.
Am auzit persoane ce fumeaza anume tigari si cand ii intrebi de ce fumeaza acele tigari isi spun ca se respecta… Nu te poti respecta pentru ca tigara mea e Marlboro si a ta Davidoff… e tot tabac doar ca ale tale sunt mai scumpe ca esti un prostanac ca faci diferenta intre ele doar cu numele, ca in fond nu vei simti acel 1mg de gudron in plus oricate tigari ai fuma… aici e vorba de fala… vrei sa vada celalalt ca tu ai bani, ca tu iti permiti… Gresit! Eu daca fumez Marlboro e pentru ca imi place aceea tigara, o consider de calitate si oricate oferte si promotii as intalni in magazine, oricate pachete de tigari as primi platind doar unul, voi fuma doar Marlboro…

Adidas ci nu Abidas… diferente? Adidas te tine minim 1 an, Abidas 3 luni… respect pentru banul muncit de tine si pentru calitatea primita…respect pentru corpul si piciorul tau … Adidas? Adiprene / Adiprene+ / Traxion … technologii pentru incaltaminte, ofera siguranta si confort …

Am deviat de la subiect… involuntar! Oricat as vrea sa sterg ce am scris pentru ca vad cat de incoerent sunt, nu pot sterge… aici exista respect? Respect pentru creierul si ideile mele? Consider ca DA… incerc sa fiu EU si Creierul … nu o unitate… el e el si are treburile lui si eu pe ale mele vorbind de el … Respectul de sine!
Cu siguranta fiecare dintre voi ati intalnit macar odata o persoana pe care sa o admirati pentru ceea ce face, pentru felul cum vorbeste, pentru ca e prezentabil tot timpul, pentru ca iti spune o gluma cand te vede incercand sa te binedispuna … Cred ca fiecare! Am respect pentru asemenea oameni… persoana cu coloana vertebrala ce si-au creat niste valori ale vietii respectandu-le involuntar pentru ca asa sunt ei, educati!

Inchei toata nebunia asta si nu sterg acest post oricat de prost ar fi el pentru ca e vorba de respect. Am simtit ca trebuie sa vorbesc despre el si sa ma descarc de agest gand… La nervii suntem mai creativi din pacate astazi nu sunt nervos… de cand lucrez am zile bune, schimbari in viata mea si cel mai important persoane noi… persoane cu diferite activitati dar cu RESPECT! E o placere sa fi respectat si sa respecti. Incercati si voi macar odata sa ascultati pe cineva de la cap la coada oricat de plictisitor ar fi, persoana respectiva poate se descarca, poate pentru el sau, ea e ceva important, inseamna ceva. Respect… eu va respect ca cititi acest post si ca il comentati printr-o parere. E altceva cand o persoana are ceva de spus si tine sa spuna acel lucru indiferent ca trebuie sa completeze 3 campuri… e vorba de respect! Multumesc… Stima si Respect pentru fiecare!

Sursa: http://www.piticstyle.ro/2007/12/12/respectul-si-lipsa-de-respect/

Numai bine!

| Roby67 a răspuns:

Daca te respecti pe tine, respecti si societatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da