| pwp a întrebat:

Ce inseamna PDA? si sa nu cautati pe internet.am cautat si eu si am gasit Personal digital assistant dar nu asta e.mai inseamna ceva. daca stiti spuneti-mi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt calculatoare mici, de ţinut în mână, care au fost iniţial proiectate să fie agende personale electronice, dar care în decursul timpului au devenit polivalente. PDA-urile cuprind şi calculatoarele mici de tip "palmtop". PDA-urile au multe întrebuinţări: calculator aritmetic, ceas cu alarme şi agendă calendaristică, aparat pentru jocuri electronice (console de joc portabile), pentru accesul la Internet şi web, transmitere şi primire de e-mail-uri, înregistrare video, editare de documente de tip text, agende electronice de contacte, editare a foilor de calcul tabelar, receptor radio, redare a fişierelor multimediale, şi chiar dispozitiv de stabilit coordonatele geografice bazat pe Global Positioning System, GPS. Unele modele de PDA au ecrane color, de asemenea posibilităţi de redare audio, ceea ce le permite să fie întrebuinţate şi drept telefoanele mobile (Smartphone).

4 răspunsuri:
| Anonim_5535 a răspuns:

Stiai ce-i PDA daca te uitai al Total Drama Action de pe Cartoon Network parca asa se scria numele lor Total Drama Action ma roglaughing

| ßüттέяŦℓÿ a răspuns:

Ba da ai gasit corect p net... dar pda se mai intelege p***a(vagin)

| danco a răspuns:

Ba asta inseamna. scrie corect pe net.

| Sile_6892 a răspuns:

PDA = minicalculator.