| blackumafia a întrebat:

Ce ma fac mi-am pierdut buletinul! ce trebuie sa fac? pentru a-mi rezolva aceasta problema si cat m-ar costasad

Răspuns Câştigător
| Biuka a răspuns:

Du-te la sectia de politie si declara-l pierdsut.o sa-ti dea o foaie pe care va trebui sa completezi cate ceva. In orice caz sa ai niste acte la tine. certf de nastere si in jur de 20 de lei. happy Bafta

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la SPCLEP care l-a emis, anunti pierderea si o sa-ti faca altul. Costul este acelasi ca la cel pierdut, 7 lei si timbru fiscal de 4 lei. Numai bine!

| urgentr a răspuns:

Nu stiu cat costa dar trebuie sa te duci si sa declari la politie pierderea acestuia.L-ai pierdut pe undeva pe strada? Daca da poti da un anunt in ziar. Sper ca ti-am fost de folos :*

| mariazet45 a răspuns:

Acum ai ocazia sa il faci, daca esti majora ca vei avea nevoie de el pentru referendum.Mergi la politie si iti elibereaza altul.

| カルメン a răspuns:

Pentru eliberarea unui nou act de identitate in locul celui declarat pierdut, furat, distrus sau deteriorat, cetateanul trebuie sa se prezinte la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau de resedinta, unde va depune un nou set de acte.

Astfel, avand in vedere situatia in care se afla, persoana trebuie sa prezinte urmatoarele acte:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate, numai in cazul in care acesta a fost declarat deteriorat;
- dovada eliberata de catre unitatea de politie unde a fost reclamat furtul, daca este cazul;
- certificatul de nastere, original si copie;
- certificatul de casatorie, in cazul persoanelor casatorite sau al sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedate, in cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- hotararea de divort definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, precum si, dupa caz, a celui cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- un document emis de institutii sau autoritati publice – pasaport, permis de conducere – original si copie;
- chitanta reprezentand contravaloarea actului de identitate;
- timbru fiscal ori documentul cu care face dovada achitarii, in conditiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru

| shtefy a răspuns:

Mergi la politie si anunti ca l-ai pierdut, si o sa platesti o taxa, si o sa iti faca altul happy

| Sarti a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa mergi la politie sa declari ca l-ai pierdut, platesti o amenda si dupa iti faci altu