| Grigore1239 a întrebat:

Ce placa video are performanta mai amre? nVidia GeForce 6200 256MB sau Ati Radeon 9600XT 256MB?

38 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Nu stiu mare lucru despre placa video Ati, este o placa video de prin 2003 daca nu ma insel. In schimb, placa video nVidia am avut-o si eu pe calculator si se descurca destul de bine pentru jocurile aparute pana in 2007- si cateva din 2008. Eu as merge pe nVidia.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Pe calculator am pus una nVidia GeForce 8400M GT 512Mb. Calculatorul doar in cazuri extreme, acum tastez de pe laptop. Pe laptop am o placa video Intel HD Graphics 4500MHD.
Si da, asa este, poti verifica performanta placii video cu ajutorul programului 3DMark, dar daca nu ai un PC destul de puternic, mai bine nu incerci programul, ca iti solicita la maxim sistemul. Cere minim un procesor single core de 2.5 Ghz.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Placa video Nvidia GeForce 8400M GT duce cerinte maxime, procesorul in schimb nu avea de gand sa ma lase big grin. Pe 6200 GT jucam pe cerinte LOW tot. Eu pe PC am AMD Athlon 64 3000+ 1.8 GHZ single core si jocul cere minim 2.2 GHZ.
Placa video Intel HD Grapics este folosita in special la laptopuri, este o placa video integrata, pentru ca sunt foarte putine laptopuri pe piata la care poti schimba placa video asa cum faci la un calculator. Oricum, daca o s vrei vreodata sa-ti iei laptop pentru jocuri, evita laptopurile care au placa video integrata (Intel HD Graphics) si iei ceva cu placa video dedicata (chiar daca sunt mai scumpe).

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Mai bine mi-ai spune ce placa de baza ai si cat buget ai pentru schimbare. Si o sa incerc sa-ti caut ceva potrivit. Placuta RAM banuiesc ca e DDR1 si crede-ma ca daca iei una de 1 GB, deja pretul ei sare peste 100 ron ca se fac doar pe comanda.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Sfatul meu e sa cumperi o placa de baza care sa suporte placile video pe slot PCI-Express. Placi video AGP noi nu se mai gasesc, iar daca iei ceva SH risti sa se buleasca dupa cateva zile de utilizare. Placa asta de baza permite sa pui procesoare AMD Athlon 64 sau AMD Sempron si mai mult de 1.6 GHZ nu-ti va duce (Support transfer rate of 1600/1200/800/400 mega-transfers per second). Deci mai bun de atat nu ai cum sa-l faci, poate doar la placuta RAM, dar nu se va simti diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Din pacate nu.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

NVidia GeForce 2 MX/MX 400 64MB - poti s-o dai pe degeaba (nu stiu daca ar mai fi cineva care ar da bani pe asa ceva). nVidia GeForce FX 5200 128MB - 20 Lei, Placuta RAM 256Mb DDR 1 - 25 Lei, Monitor 15inch - 50 Lei. Poti vinde si placa de baza, poate ai noroc si o cumpara careva, o dai si tu cu 20 de lei.
Uite niste recomandari: Daca vrei placa de baza pentru procesoare Intel: http://www.emag.ro/......E44VDBBBM/
Daca vrei placa de baza pentru procesoare AMD: http://www.emag.ro/......ET6V7BBBM/
Vezi ca pe placa asta trebuie sa pui RAM DDR3, gasesti si la 50 ron.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Pentru prima intrebare, nu stiu, poti incerca Okazii.ro. Pentru a doua intrebare, raspunsul difera in functie de jocul pe care vrei sa-l joci. Pe o placa de 258Mb nu prea reusesti sa joci la rezolutia aleasa de tine prea multe jocuri. Poate jocurile aparute pana in 2004 sa le poti juca la rezolutia aia, dar ma indoiesc. Pentru rezolutia aia, conteaza foarte mult sa ai si un procesor bun. Intr-un joc nu conteaza doar placa video, ci si procesorul + RAM. Oricum ideea e sa se va simti diferenta, nu cu mult, dar se va simti. Eu pe 256Mb jucam NFS U1 si U2 la detalii medii (asta ca un exemplu).

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Nu stiu despre care FlatOut vorbesti, dar daca este vorba despre FlatOut Ultimate Carnage, nu va merge pe detalii maxime. Rezolutia aia o va atinge, dar jocul va merge sacadat. In rest pentru alte jocuri mai vechi, e destul de buna placa. Poti cauta pe Youtube sa vezi cum se descurca placa video aleasa de tine, in jocuri, ca sunt care au pus inregistrariwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

FX 5500 256MB nu stie de pixel shader, este una din cele mai slabe placi video pe AGP din cate exista. Nu stiu daca nu cumva nu stie decat pixel shader 2. a, deci nici macar 2.0.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Da, stiam de treaba asta. Auzisem de niste emulatoare daca vrei sa joci jocuri pe pixel shader 3.0 si placa ta nu stie de asa ceva, dar sincer nu am testat si nici nu am fost curios sa caut. Daca vrei, poti cauta tu. Tine minte, pentru un emulator, ai nevoie de un sistem bun.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Naspa treaba, trimite-i placa inapoi si cere-i banii. Nu stiu cat ai dat pe ea, dar eu nu as da nici 50 de lei pe o placa nVidia GeForce FX 5500, chiar daca e noua.

Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns (pentru Grigore1239):

Diferenta se simte, dar nu prea tare. Oricum, strange si tu niste bani si ia un PC mai performant, fie ca-l iei pe bucati, fie ca-l iei complet facut. Acum preturile la componente a mai scazut, gasesti calculator bun si la 1000 ron. Daca vrei unul la mana a doua, gasesti si la 500 ron unul acceptabil.

| iamSeBy a răspuns:

Mai bine ai merge pe o placa de cel putin 500MB, dar daca e dintre astea doua, clar as merge pe mana nVidia GeForce.

| DuDDy24 a răspuns:

Si eu as merge pe nVidia. Are o reputatie buna pentru jocuri. Si e mai noua ca 9600XT deci trebuie sa se descurce mai bine in jocuri.

| Exio a răspuns:

Place de la nVidia este mai buna.