| Alyboy a întrebat:

Ce poate face un om la restaurant? Cele mai multe raspunsuri folositoare primesc funda si vot!

8 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Poate incerca sa inventeze un polarizator vertical de unde electro-mecanico-fizico. deci sa manance.

| Agnes00 a răspuns:

Barbatul este cel care o va ajuta pe femeie sa isi dea jos haina si sa ii traga usor scaunul pentru ca aceasta sa se aseze.
Barbatii se vor aseza numai dupa ce toate persoanele de sex feminin se vor fi asezat la masa.
Oricat de mult ar intarzia chelnerul, nu te foi si nu te arata nerabdator. Daca acesta intarzie foarte mult, fa-i un semn discret cu mana.
Ori de cate ori vreti sa te ridici de la masa, este frumos sa te scuzi, insa nu comunica celorlalti meseni unde pleci.
In timpul mesei nu vorbi cu gura plina, nu plescai sau nu sorbi din ciorba.
Este nepoliticos sa razi sau sa comentezi in cazul in care cineva de la masa ta a varsat vin sau nu a respectat una din regulile pe care tu le stii. Fa-te ca nu ai remarcat incidentul, pentru ca lucrurile sa revina cat mai repede la normal.
Nu face lucruri marunte si aparent nesemnificative pentru ca ele nu-si au locul la restaurant: nu vorbi cu chelnerul in afara de momentul in care comanzi, nu privi insistent celalalte persoane din restaurant, nu te juca cu diferite obiecte de pe masa, nu rade sau nu vorbi tare.
Chiar daca vedem deseori in filme cum servetelul se aseaza pe genunchi, aceasta nu este o norma a codulului bunelor maniere la restaurant, ci dimpotriva. Servetelul se foloseste strict pentru stergerea gurii, locul sau fiind pe masa.
La sfarsitul unui fel de mancare, tacamurile trebuie asezate pe farfurie, paralel, cu dintii in jos.
Stai drept, sprijina doar incheieturile de marginea mesei, coatele cat mai aproape de trunchi si picioarele intr-o pozitie verticala.
Dupa ce ai asteptat rabdator nota, nu iti arata dezaprobarea sau uimirea cu privire la suma, mancare sau serviciile personalului.

| aaaa12345 a răspuns:

Mananca big grin

| francesca89 a răspuns:

Sa manance>sa bea>sa flirteze>sa fie ospatar/barman/bucatar, ajutor bucatar/femeie de servici>sa'si faca nevoile>sa cheltuie bani>sa se'mbolnaveasca>sa/si ceara femeia de nevasta>sa sarbatoreasca>etc...

| InspectorulTPU a răspuns:

Sa isi dea intalnire.
Sa cheme oameni de afacere sa negocieze.
Sa se relaxeze.
Sa se duca cand sunt tristi. Pentru a se distra.
Sa manance mancare mai buna.
Funda?

| HellBlade a răspuns:

1.Mananca
2.Bea
3.Cere prietena in casatorie
4.Trebuie sa se duca la WC si e un restaurant aproape
5.Sta si se gandeste la lucrurile bune ale vieti
6.Razi de uni cum mananca/bea
7.Seara baietilor(bere/tigari/mancare/caterinca) funda?

| Motănel69 a răspuns:

Sa agate pasarici

Răspuns utilizator avertizat