| AlinaBarbi09 a întrebat:

Ce se invata in clasa a 7-a la matematica?:*

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Pai la geometrie studiezi patrulaterele, cercul, functiile trigonometrice, teorema lui Thales, teorema asemanarii, cam astea din cate imi amintesc, iar la algebra stuediezi calculul algebric(formule de calcul prescurtat), ecuatii si inecuatii si mai sunt cateva. Insa nu-ti fa probleme,matematica bineinteles ca e grea, dar daca o inveti zi de zi, e frumoasa si o sa ti se para usoara! Eu am terminat cu 10 in clasa a 7-a. Pup si bafta!

4 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

La algebra nu mai stiu exact ce se invata(cred ca se fac functiile de trigonometrie si radacina),iar la geometrie o sa incepi sa detaliezi triunghiurile(Perimetre,arii, unghiuri, linii importante etc).E foarte importanta materia de clasa a 7a pentru a te descurca in clasa a 8awinking

| Maryana11 a răspuns:

Paii o sa facii algebra si geometrie laughingrolling on the floor

| spanzy a răspuns:

Multe laughing)

| Ivonaaa a răspuns:

Muuulte! E cea mai grea matematica din generala! happy Bafta! Vei avea nevoie! laughing