| Alexes a întrebat:

Cine a creat bomba atomica?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O echipa de oameni de stiinta, ingineri si tehnicieni, condusa de fizicianul american Robert Oppenheimer, care au lucrat la Los Alamos, SUA, in cadrul proiectului Manhattan.

| Dannyjj a răspuns:

Americanii, prima bomba atomica din lume a fost lansata in Hirosima oras din Japonia pe pe 6 august 1945, pe 9 august1945 a fost lansata a doua bomba atomica tot de catre americani in orasul Nagasaky tot in japonia. Cea mai puternica bomba nucleara o detin rusii bomba cu hidrogen numita "tarul rusiei" bomba suficient de puternica incat suflul ei sa inconjoare de 3 ori pamantul.
Iar daca te refereai la persoana care a creat bomba atomica, pai sunt mai multi implicati, Albert Einstein- energia derivata din bombă atomică şi reactoare nucleare se bazează pe formula lui.
Robert Oppenheimer-el nu a creat bomba atomica dar el a dat o explicaţie care i-a ajutat pe savanti cum sa creeze bomba atomica, finantatoti, sunt mai multi implicati, citete aici daca esti interesat http://www.pandab.org/who-invented-the-atomic-bomb.html

| Mihaitsa22 a răspuns:

Alfred einsteinhappy