| EUSIATIT a întrebat:

cine a vizionat aseara emisiunea {ROMANIA te iubesc] de pe PROTV?/? ce parere aveti despre ce se intimpla in sate si cit de putin pregatiti sunt oamenii si. bautura? nu mai spun de neinformate sunt femeile vzv de contaraceptie. AStept pareri eventuAL COMENTARII DESPRE EMISIUNE.

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Rapund cu intarziere la intrebarea ta.
Da, am vazut acea emisiune si sincer m-am cutremurat.Bautura reprezinta pentru ei singurul refugiu si singura placere ce le-a mai ramas.Isi muncesc via cu mult spor, pentru ca le ofera"vitamina"de nadejde numita vin. Bunicii mei au avut o casa la sat, si ca orice roman aveau gradina si o vie.Cand veneau oamenii pentru a-i ajuta imi amintesc o vorba"nu bei, nu poti"! Se refereau desigur la faptul ca daca nu isi beau portia de dimineata nu aveau putere sa munceasca.
Ce sa mai vorbim de contraceptie? Ce sa mai vorbim de educatie? O parte din asa-zisa "crema "a satului :preotul, primarul, invatatorul sau profesorul, doctorul se confrunta cu aceeasi problema, bautura!
E dureros insa pentru copiii de la sate care din pacate o sa isi urmeze "modelele" din familie si din societatea in care se dezvolta.

1 răspuns:
| Blue Eyes a răspuns:

Pai am vizionata si mi se pare ca ne arata viata a romaniei nu ca nu am simtito noi pe pielea noastra si ce te astepti de la oamenii care stau la sate ei stiu doar atat barfa si invidie