Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2917244intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Mai
SATI 243.358AFISARI
125.898VIZITE
113.936V. UNICI

Cine stie cum se numeste orasul acela unde puscaria e pe str.libertatii, cimitirul pe str.invierii etc?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Orasul Caracal este cunoscut prin cele 7 minuni: S-a construit un bloc si s-a uitat macaraua in interior.
    A luat foc sediul pompierilor.
    S-a furat usa politiei.
    Cimitirul e pe strada Invierii.
    Brutaria e construita pe strada Foametei.
    Inchisoarea e pe strada Libertatii.
    Exista o singura scoala si se numeste Scoala nr. 2.

• 10 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Acolo unde s-a rasturnat carul cu prosti?! Nu poate fi vorba dacat despre CARACAL...brutaria pe strada Foamei.
    Sigur am glumit, dar putini stiu ca denumirea orasului vine /poate/ de la numele lui Marcus Aurelius Antonius Caracalla sau /poate/ numele Caracal a fost atribuit de catre cumani, acesta fiind Cara - cale (Cetatea Neagra sau Turnul Negru), sau si mai putini stiu ca acolo se afla Biserica Adormirii Maicii Domnului, care a fost ctitorita de familia Jianu, unde se afla si mormantul haiducului Iancu Jianu, sau ca printre multele personalitati ale orasului/municipiu in 1994/ se numara scriitorul Mihai Drumes, compozitorul de muzica usoara Radu Serban si nu in ultimul rand jurnalistul Marius Tuca.
    Nu-i asa ca ne-am schimbat impresia despre Caracal, iar intre timp si strada cimitirului s-a schimbat.
  • a răspuns:
    Orasul stiintei.
  • a răspuns:
    Cred ca este vorba de Caracal!
  • a răspuns:
    Caracal laughing
  • a răspuns:
    Caracalhappy
  • a răspuns:
    Caracalbig grin
  • a răspuns:
    Caracal. dar nu este adevarat. eu sunt din karakal. nu exista nici un kimitir pe strada reinvierii. tribunalul nu este pe strada libertatii. nu s-a construit nici un bloc in care sa se uite makaraua. sun 7 skoli, 1 colegiu nationa, 2 likee, profesionala si altele. nu a luat foc sediul pompierilor. a luat foc colegiul national ionita asan cu foarte mult timp in urma. brutarie nu e pe strada foamei. este adevarat, dar nu a spus nimeni, statuia veteranilor avea pusca indreptata spre casa armatei, dar i-au skhimbat pozitia. ce se spune sunt numai aberatii. se poate intampla in orike alt oras.
  • a răspuns:
    Orasul se numeste Caracal. Si din acel ciclu:

Cele 7 "minuni" din Caracal:

-s-a construit un bloc si s-a uitat macaraua in interior

-a luat foc sediul pompierilor

-s-a furat usa politiei

-brutaria e construita pe strada foametei

-cimitirul e pe strada reinvierii

-exista o singura scoala si se numeste Scoala nr. 2

-tribunalul pe strada Libertatii
  • a răspuns:
    Craiova