| anonim_4396 a întrebat:

Citeam despre tesaturi si am intalnit cuvantul  twill. Imi puteti spune care e corespondentul in romana al termenului? Nu-l gasesc in dictionar.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Te contrazic euhappy Nu e voal, ala e tul in romana, nu are legatura. Twill-ul este un material din bumbac batut, mai compact adica decat cel folosit la tricouri sau lenjerie. Cam ca materialul de la pantalonii de armata (ma refer la grosime si textura, nu neaparat si modelul army).

| psiholoaga a răspuns:

Da, teodorika are dreptate. Termenul se mai refera si la tesaturile care au liniile pe diagonala, cum ar fi la majoritatea blugilor, ceva de genul /////.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Vezi pe http://en.wikipedia.org/wiki/Twill,acolo spune ca twill este un tip de tesatura cu model pe diagonala si da exemple de materiale tip twill:chino, dril, denim, gabardina, tweed, serj, iti arata si imagini.

| MM a răspuns:

„O ţesatură cu un model în diagonală sau în dungi care este îndreptat spre stânga sau spre dreapta feţei materialului."

| vilmaristul a răspuns:

Tul ai cautat?

| Teooo a răspuns:

Substantiv : ţesătură diagonală
verb : ţese diagonal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Twill este un voal din lana, nu stiu daca se mai gaseste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze este voalul de mireasa, sa ma contrazica cineva, nu l-am gasit pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L-am gasit si ca derivat de la will - rea vointa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Twill - impletitura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tulle este o plasa asemanatoare cu plasa pentru tantari, este poliester 100%.
Exista mai multe tipuri de tulle fix si elastic tulle mat, tulle cristal s. a. m. d.
pentru mai multe informatii accesati www.texline.eu