| GeoXD a întrebat:

Cum argumentezi ca un text la prima vedere e descriere?

Răspuns Câştigător
| adriana18 a răspuns:

Pai prin prezenta figurilor de stil: comparatii, inversiuni, epitete (chiar si cromatice) metafore, personificari etc. Dai si exemple de cateva figuri de stil adica la epitet cromatic poti spune"cerul albastru" daca e in text sper ca te-am ajutat daca da pls fundita

7 răspunsuri:
| X a răspuns:

E simplu... pornesti de la ce inseamna titlul il explici si incepi sa explici ce descrie opera respectiva (ex.un peisaj de iarna in care totul e alb, copii zambaresti se dau cu sania, ...etc) te lungesti cu asta pana la 15-20rr cam atat se cere la lucrari, examene. Funda?

| Shopiaalin a răspuns:

Citesti textul...
vezi despre ce este vorba.
spui ceva despre el...
apoi foloseste termenii : cosider ca...
bineinteles ca...
pe de alta parte...
cu siguranta...
asadar.

sper ca te-am ajutathappy

| SweetDreamss a răspuns:

Daca modul de expunere predominant este descrierea, atunci textul este o descriere.

By3by3

| RzzV a răspuns:

Spui ca este text subiect, in care naratorul( daca ii scris in proza) sau eul liric( daca e pozie) ne descrie un peisaj. De asemenea is folosite multe figuri de stil, imagini vizale.

| biiiabyby a răspuns:

Depinde dupa trasaturi( autorul descrie dar aspectele care l-au impresionat ai mult). Descrierea se foloseste cu precadere in textele lirice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apar elemente descriptive, si dai exemple din textlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abunda adjectivele
accentul nu cade pe actiune.