| RainUmbrella a întrebat:

Cum e corect? Pasti sau Paste? Motivati alegerea.

Răspuns Câştigător
| fdd_7221 a răspuns:

Răspund pe scurt astfel: sărbătoarea are în originile sale – dacă trecem de etapa ebraică "pesah" – şi acea azimioară numită pască (dupa opinia etnologului Simion Florea Marian; alţi cercetatori sunt de părere că mielul jertfit purta acest nume, de "pască").

La plural, acest cuvînt face "paşti": o pască, două paşti, conform unei alternanţe obişnuite în româneşte, cum e şi în verbul a paşte: "să pască, să paşti" sau a naşte: "să nască, să naşti" etc.

Aşadar, Paşti e pluralul de la pască.

Resimţit, în mod normal, ca un plural, vorbitorii au căutat, cînd era vorba de sărbătoarea într-ale cărei zile ne aflăm, au căutat singularul, şi astfel a fost derivat singularul "Paşte", spunîndu-se, firesc, fie "sărbătorile de Paşti", fie "sărbătoarea Paştelui".

Amîndouă formele sunt la fel de corecte, şi alte subtilităţi pe această temă nu au substanţă, e o falsă problemă."

13 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Paste e corect

Alte răspunsuri
| xlmpq a răspuns:

Paste, pentru ca asa e corect

Alte răspunsuri
| FursecCuCiocolata a răspuns:

Crd ca este corect in ambele feluritonguelaughing

| RainUmbrella explică:

Bun, ca eu ziceam Paste dar in cartea de religie scrie Pasti, Pasti, Pasti si am zis ca nu e greseala de tipar daca apare de mai multe ori si daca e si intr-un manual am zis ca poate vorbesc eu gresit.

| WyvernSky a răspuns:

Buna
Pai din toate vremurile stravechi nestravechi se spune Paste.
De exemplu.
Bunica pune masa de Paste.Nu poti spune Pasti, nu este o exprimare corect gramaticala din toata puncturile de vedere.
Bafta!

| Pitickutza a răspuns:

Pasti spui cand te referi la sarbatorile de pasti...iar cand te referi la urare sau la ziua respectiva spui paste, sper ca te-am ajutat

Alte răspunsuri
| Schmuky a răspuns:

Eu sincer supn "Paste Fericit" pentru ca sa spui "Pasti fericite" ar trebui sa spui si "Craciunuri fericite".Se mai spune "Pasti Fericite" pentru ca sunt 3 zile, dar de Craciun cate sunt?

| Deea_1737 a răspuns:

Paste pentru ca nu poti zice pasti ca nu e corect. asa zic eu!

| v27 a răspuns:

Pasti este corect.Ca unii l-au transformat in Paste e altceva dar variata buna este Pasti.

| dariacool a răspuns:

Paste