| Danieellee a întrebat:

Cum este orientata forta de frecare ce actioneaza asupra unei bare aflate in repaus pe un plan inclinat?

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Chiar cum poate să fie orientată forța de frecare, dacă ea se opune mișcării corpului?

| MMihai a răspuns:

Bara aia cum arată de fapt în secțiune?
Arată ca un cerc, ca un dreptunghi, hexagon, triunghi sau cum?
Dacă arată ca un cerc în funcție de cum așezăm cilindrul ori va avea tendința să alunece sau să se rostogolească, la vale.

| Golosneanu_Cristina_1997 a răspuns:

Cum este orientata forta de frecare ce actioneaza asupra unei bare aflate in repaus pe un plan inclinat?