| olyvyan a întrebat:

Cum fac sa tina bateria mai mult la un telefon(LG L9)? Adica e adevarata acel lucru cu:,, Trebuie sa il descarci complet si sa il ti la incarcat 12 ore dupa ce il cumperi si asta de 3 ori" sau,, Tot timpul trebuie sa descarci complet bateria apoi sa-l bagi la incarcat"? ajutati-ma si pe mine! Nu vreau chesti cu: Luminozitate, aplicatii dezactivate, etc! Cu incarcatul ma intereseaza! Va rog help me!

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Depinde de tipul de baterie, si de charge controller-ul ei. In mod normal, bateriile pe baza de lithium ion au nevoie de cateva cicluri ca sa functioneze la capacitatea maxima, dar nu e neaparat nevoie sa il incarci/descarci imediat. Si nu 12 ore, ci pana se incarca.

Poti sa-l incarci si descarci cand vrei, dar este recomandat ca la ceva timp sa il descarci complet, sa se regleze circuitul bateriei.

Ca sa tina cat mai mult bateria, wifi si bluetooth off, aplicatii care ruleaza cat mai putine. Luminozitatea mai mica doar daca ti ecranul deschis des.

3 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Inafara de acele setari limitate nu stiu cum sa economisesti bateria dar in legatura cu lucrul acela de 12 ore nu este adevarat. La telefoanele astea noi nu mai trebuie formatata bateria.

| al3x955 a răspuns:

Nu trebuie descarcat complet pentru a fi reincarcat.
Un lucru care mananca bateria foarte rapid este 3g-ul activat.
Si fiind un smartphone nu te astepta sa tina bateria ca la un Nokia alb-negru, mai mult de 1 zi cu folosire regulata nu o sa depaseasca.

| xpertul a răspuns:

Asta cu cand il cumperi se spune cai adevarat deoarece trebuie formatata bateria.Asa sa revenim la l9 telefonul asta are o problema telefon din asta am si eu cai mai ieftim cu mult ca celalalte. Mie mi se pare ca bateria e destul de mica pentru ecranul urias ca il are iar asta e o problema mare. deoarece ca sa ti un encarn de 4. 7inch trebuie ceva putere la baterie.Soluti nu sunt decat sa cumperi obaterie speciala pentru el cu o dimensiune mult mai mare si o sa te tina mult mai mult.Dar daca nu vrei sa faci saai dai bani si pe bateri ppti intra pe google playsisa scrii du baterry server eu aplicati care chiar e utila in domeniul adta