| Andreiutu1 a întrebat:

Cum iti faci cont pe YouTube?

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa mergi pe Youtube.com. Odata ajuns acolo o sa te intampine un mare buton galben pe care scrie "Create account/ Creaza cont" (vezi foto mai jos). Odata deschisa "fereastra spre viitorul cont" trebuie sa-ti introduci datele.

Prima data treci acolo o adresa de e-mail valida, apoi iti alegi un nume de utilizator (username), ii verifici disponibilitatea (sa nu-l fi luat cineva inainte), alegi tara (de unde esti), selectezi data ta de nastere, sexul (baiat/ fata), selectezi daca vrei ca altii sa-ti gaseasca filmuletele pe site, dupa care apesi butonul "I accept".

Odata apasat butonul se deschide o noua fereastra unde trebuie sa-ti alegi parola aferenta contului. Completezi si "codul captcha" (literele alea indoite – anti spam/ bot), dupa care click pe "Create my new account".

O sa se deschida o noua fereastra in care pe un fond verde esti rugat sa-ti verifici adresa de mail (introdusa mai devreme) pentru a activa contul.

Mergi in casuta de mail si deschisi mesajul de la Youtube/ Google, dupa care dai click pe un link "lung" de activare.

GATA. De acum ai cont pe YouTube. Poti incepe sa incarci filmulete. In viitorul articol va vom arata si cum!

Exista si o varianta paralela de creare a unui cont Youtube. Acesta se refera la activare printr-un SMS. Iti treci numarul de telefon, iar dupa cateva secunde primesti un cod de activare de la Google (proprietarul Youtube).