| aanonimm a întrebat:

Cum pot sa-mi despart parintii? Sa dea divort? Nu-l mai suport pe tata!

Si mama zice ca ar vrea sa dea divort cand tata o supara, dar cred ca glumeste!

va rog sa numai imi raspundeti ca la cealalta intrebare, cum ca nu sunt sanatos, ca avut momente bune, sa fac sacrificii.

Nu! Eu va cer sfaturi.

21 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Mai, eu cred ca mai bine nu te amesteci tu, tu esti rodul lor, cum poti sa-ti doresti asa ceva!
inteleg, ca poate tatal tau e mai sever cu tine, dar o face pentru binele tau, vezi si tu cate se intampla in ziua de azi, asta este teama oricarui parinte, ca fiul sau sa nu devina un infractor, un drogat, un betiv...si de aceea de cele mai multe ori poate ca exagereaza!
si al meu, pe vremea adolescentei mele, era "comunist"!
in viziunea lui era mai bine sa ma duca la manastire, si sa mor virgina, si imi era o ciuda pe el, ca eu nu aveam voie sa fac diferite lucruri, sa ies seara la o discoteca etc!
acum ca la radul meu sunt si eu parinte, ii dau dreptate, si ii inteleg teama!
ii multumesc ca s-a comportat, ca un "comunist"atunci, ca cine stie ce se alegea de mine, daca aveam libertatea pe care o doream eu atunci!
eu te sfatuiesc, sa nu te amesteci, sa-l accepti pe tatal tau, asa cum este el, gandeste-te ca datorita lui, tu existi, si nu ar fi drept ca tocmai tu, sa-i doresti raul!
acum poate crezi ca eu bat campii, si vorbesc asa, ca sa ma aflu in treaba, dar peste cativa ani, cand ai sa mai cresti un pic, ai sa-mi dai dreptate!

| hândel a răspuns:

Inteleg ce sfaturi ceri, dar intelege si tu ca lumea adultilor e mai complicata, si va veni o zi cand vei vedea altfel lucrurile. Parintii tai sunt vinovati totusi de imaturitate, ca ignora importanta impactului relatiei dintre ei, asupra ta. Daca nu si-au dat pana acum seama ce implica o familie, un copil, poate le-ar trebui consiliere. Ar trebui sa faca macar un efort sa depaseasca aceasta agitatie care te afecteaza, prin comunicare, prin compromisuri, vor gasi o punte de intelegere. Sa stii ca cearta in familie nu este nici pe departe cel mai rau lucru care poate duce la divort. In loc sa te gandesti la divort, mai bine te-ai gandi cum sa-i faci sa-nteleaga cat te afecteaza emotional situatia dintre ei. Succes!

| Victoria a răspuns:

Tu, in calitate de copil, ai obligatia sa iti respecti si sa iti iubesti ambii parinti, din simplul motiv ca ei te-au crescut si te-au educat. Nu este deloc frumos din partea ta sa incerci sa ii desparti. Este o problema ce le apartine exclusiv lor si numai ei o pot rezolva. Tu ar trebui sa incerci sa ii impaci, ca sa nu mai existe certuri la voi in casa, nu sa vrei sa-i separi.

| LuS[z] a răspuns:

Chestia cu divortul e ceva intre ei si tu nu ar trebui sa intervii.Crezi ca daca dau divort va fi mai bine? Vei fi obligata sa il vezi pe tatal tau cel putin o data pe saptaman in cazul in care mama ta castiga custodia. iar daca o castiga el gandeste-te ca vei sta permanent cu el si din ce inteleg nu prea il suporti.Asa ca cel mai bine ar fi sa stai cuminte la locul tau si sa nu intervii si sa vezi ce se intampla, dar crede-ma divortul nu este cea mai buna solutie.

| powergirl a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu intervii pentru ca nu stii niciodata cine primeste custodia ta si daca acel cineva e tata nu cred ca ti-ar placea cred ca esti minor sau minora asa ca in ceea ce priveste custodia nu prea ai multe de zis si daca ceri sa fii cu mama nu cred ca depinde 100% de cererea ta asa ca fa altceva incearca sa vb cu tata si daca nu poti singur/a zii la mama sa incerce cu tine impreuna sa vb cu el sa se schimbe. si gandeste-te si la mama ca si ea va suferi daca se ajunge la divort deoarece asa cu e e tatal tau si il iubeste asa cum e el bun sau rau. nu stiu in ce sens nu il suferi e rau cu mama si cu tine sau bea prea mult si cheltuie bani sau sunt o gramada de lucruri cel mai bine ar fi sa incercati sa ii ziceti ce va doare sfatul meu il iei in considerare daca vrei numai dar nu uita mai tarziu le vei vrea inapoi si nu vei avea de unde sa il iei si o sa regreti si daca acum zici ca "eu dupa tata nu o sa sufar mai ai fi sa plece sa nu il mai vad "" pe viitor ce vei creste nu mei mai judeca asa crede-ma ca stiu

| claudica a răspuns:

Am ramas frapata! tu stii cati copii sunt abandonati? tu stii cati dintre ei nu au un acoperis stabil? tu stii cati copii sunt orfani? tu stii cati copii isi doresc un tata fie ala si rau numai ca sa stie ca e cineva acolo pentru el atunci cand e greu? tu stii copii nu au tata? sau cati copii au un tata violent si care nu se intereseaza de persoana lui? asa ca vrei tu sa i desparti ca tie ti se pare nu-s ce... tu ai impresia ca daca tipa o data taiktu la tine gata nu e bun sau mai stiu eu ce? daca era un om rau te asigur ca makta era de mult divortata.oh go on pacat ca unii nu apreciaza ceea ce au din partea mea iti doresc tot binele fie ca parintii tai sa se desp si doamne fere sa dai peste altii mai rai

| DUTCH a răspuns:

Give me five, mate.
si eu vreau sa se desparta ai mei, si cred ca si mama s-a saturat sa intretina familia doar din banii ei si mi-e mila de ea ca nici apreciata nu e.

| MihaLoveYou a răspuns:

Am o intrebare, e tatal tau biologic?
Fiindca daca e mai tarziu o sa iti para foarte rau, incearca sa vorbesti cu el, sa te imprietenesti ca sa nu mai fie asa "morocanos". Asa sunt toti tati, si in fiecare relatie exista certuri. Nu incerca sa ii desparti pe parinti tai, fiindca o sa iti para foarte rau.

| andreea_5374 a răspuns:

Nici eu nu il suport pe tata si as vrea sa dea divort de mama... dar asta nu se poate...is curioasa sa vad ce sfaturi primesti poate le pun in practicalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti cu parintii tai, le spui:"Uite mama, tata, decat sa va certati in fiecare zi si sa va suparti unul pe celalalt mai bine va despartiti nu sunteti nici primii nici ultimii. Puteti ramane prieteni, pot sa raman la mama si cu tata sa ma intalnesc in week`end. Daca nu va mai intelegeti nu trebuie sa stati impreuna doar pentru mine. Mai bine va ganditi.va. " Mai bine vorbiti asa toti 3...de ce sa se certe toata ziua cand pot sa se desparta frumos si sa ramane prieteni, asta e nu se mai potrivesc, mare lucru.

Sa fi iubita`!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne cine vrea ca sa divorteze parintii lui? deci cine vrea e copil copac si handicapat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fac daca mi se despart parinti stau singur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baii fetita/baiatule eu cat imi doresc ca parinti mei sa nu dde desparta sa fim o familie fericita si tu? doamne nu iti zic ca esti nebuna sau ceva. poate ai probleme in fam sau ceva e vrei sa se desparta nu? oricum am vazut ca aproape toata lumea ti-a zis ca o sa-ti para rau. si eu iti zic la fel. gandeste-te inainte nu strica acea legatura. daca tatal tau e mai sever cum e si al meu cred ca vrei sa se desparta dar nu e asta solutia. vb cu el spune-i ca ai vrea sa se poarte mai fumos cu tine si ca vrei sa incepeti sa va intelegeti.si tatal meu e sever dar totusi miar parea foarte foarte foarte rau daca sar desparti. toti avem momente din astea insa trebuie sa trecem peste si sa ma i lasam si noi de la noi totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchidel in beci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma ca intr-o zi iti v parea rau pentru ce ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te-ai ruga la Dumnezeu sa se inteleaga, decat sa ii desparti mai bine fai sa se inteleaga bine, si eu sunt in situatia ta, dar nu vr decat sa le fie lor binecrying((

| rox a răspuns:

Desi altii i-ar multumi lu Dumnezeu daca ar avea un mama si-un tata. Oricum numai tu sti ce e la tine in familie... tu poti s-o ajuti pe mama ta sa divorteze de taica-tu numai printr-o incurajare.printr-un sfat.sa-i zici ca daca face pasul asta, sa-l faca pentru linistea ta...
Ai grija, mai tarziu o sa-i vrei inapoi! e tatal tau!

| pantera2011 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la biserica cu o haina ceva de al lui sau daca poti sa il duci pe el direct la biserica si inainte sa faci o slujba spui la preot despre ce este vorba si faci slujba pentru pace in familia ta pe urma te mai rogi si tu mai ti o zi de post pentru familia ta.Pe mama ta mai linistesteo cumva lasa mama intelege si pe el ca... si faci sa fie bine nu sa ii desparti pai nu te supara ce fel de copil esti tu daca vrei sa iti desparti parintii? vrei sa se marite maicata sa ai un tata vitreg sau taicatau sa se insoare sa ai o mama vitrega si sa ai si mai mari probleme si in plus bunurile lor sa mearga la parintii tai vitregi? gandeste-te ce faci nu stiu cati ani ai sa fi sanatos sanatoasa ca nu stiu ce esti dar nu ai destula minte maturizeazate pana nu e prea tarziu... sper ca ti-am mai trezit putin la realitate sa vezi ca nu e bine ce ne-ai intrebat papa

| didii a răspuns:

Si eu vream ca mama si "sotzul ei " sa se desparta, nu ii spun niciodata tata, deoarece nul iubesc ca pe un tata, numai pe tatal meu, care m`a adoptat de cand aveam 2 ani. dar s-au despartit si acum locuiesc in anglia cu mama, iar ea s`a casatorit cu un englez. nu imi place de el deloc, tot timpu` zbiara la mine, si ma face pe mine sa arat rea in fata lu` mama nu mai suport iti jurcrying

| Anton_Ambra_2002 a răspuns:

Cauta o peruca care sa fie diferita de culoarea parului mamei tale si pune-o pe geaca tatalui tau

| doggylover a răspuns:

Pai uite eu am incercat orice frate astia doi nu vor si nu vor dar uite ce era sa mearga la mine:1. spioneazal pe taicatu si daca o sa calce stramb spune-i lu maicata 2. spune-i ca te enerveaza si inregistreaza cant te certi cu el ( daca te injura sau face vreo figura) si dai lu maicata sa asculte la mine e invers mama e aia cu fite.