| elenasofia a întrebat:

Cum sa fac un eseu?
Cum as putea sa incep?
Funda

Răspuns Câştigător
| dea_8289 a răspuns:

Pai daca este un eseu pentru o opera incepi mai intai sai prezinti autorul si ce specie literara sau ce gen este sau daca nu ai despre o opera ci de un eseu cu un anumit subiect trebuie sa ai idei amanuntite si sa iti prezinti parerea personala

2 răspunsuri:
| fabi123 a răspuns:

Un eseu despre ce? Conteaza foarte mult despre ce este nu poti incepe orice eseu la fel. Oricum oridespre ce ar fi, trebuie sa culegi informatii despre respectivul subiect si apoi pui tot ce ai invatat pe hartie, parerea mea.
Poti incepe in felul ormator : "=/=/=/ este un/o.......si asa mai departe" sau "despre =/=/= pot spunesadurmatoarele), nu stiu daca e bine, dar eu asa as face, oricum de cele mai multe ori conteaza sa incerci nu neaparat calitatea, din greseli inveti pana la urma.

| doina99 a răspuns:

Nu uita de cele 3 parti componente:introducere, cuprins si incheiere. Foloseste cit mai multe figuri de stil care imbogatesc imaginea creatiei.