| Vlaicu_Raluka_1995 a întrebat:

Cum scap de mirosul de urina din covor?(o pisica proasta)

7 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Pe bune? cand erai bebe si te pisai si cacai pe unde apucai iti convenea sa zica mama "copil prost"?

| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand nu este vina pisicii. Daca a facut pe covor are un motiv. Fie nu era curata litiera, fie este motan si este in calduri, fie ai alta pisica care marcheaza litiera, iar cealalta nu mai face acolo. Cand o pisica este invatata sa isi faca nevoile undeva si le va face acolo intotdeauna, numai daca exista factori externi care ii vor influenta comportamentul. Factori precum cei enumerati mai sus.

Ca sa scoti mirosul si sa te asiguri ca nu va mai face acolo, pentru ca dupa cum spuneam pisicile au tendinta sa isi faca nevoile in acelasi loc, incearca sa speli covorul cu apa si otet. Pune-l in cada si pune otet diluat cu apa. Cantitatea de otet trebuie sa fie dublata de cantitatea de apa. Asta va scoate mirosul de urina si va preveni pisica sa isi faca nevoile in acelasi loc pe viitor. Dupa ce l-ai curatat cu otet, da cu Vanish pentru materiale colorate sau orice alt detergent.

Daca dai doar cu biocarpet, vanish, detergent etc, acestea nu scot mirosul complet si chiar daca tu nu il mai simti, pisica va recunoaste locul respectiv. Otetul insa scapa foarte bine de miros, chiar si pentru nasul fin al pisicii.

Pe viitor, pentru a evita ca pisica sa isi faca nevoile altundeva, incearca sa descoperi care este motiovul. Incearca sa cureti litiera mai des sau sa schimbi tipul de nisip. Unele pisici nu suporta nisipurile parfumate, de exemplu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Doape pentru nas.

| Brunet_Bogdan_1994 a răspuns:

Biocarpet, venish tongue

| TbXingeras a răspuns:

Spalandul!

| Nightcore19 a răspuns:

Detergenti puternici dar nu atat de puternici incat sa scoata culoarea din covor (si pisica nu e proasta ca a facut asta)

| MihaiBoss06900 a răspuns:

Spanzura pisica