| AlexAvram94 a întrebat:

Daca apare acest mesaj la deschiderea calculatorului
INVALID

Botting windows //C\\

Pot aparea erori in sistem sau se poate rezolva fara a mai reformata calculatorul?
P.S:am reformatat calculatorul acum 1 luna...si acum mi-a aparut asa ceva...
Mersi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Această problemă se poate produce dacă fişierul Boot.ini lipseşte, este deteriorat sau conţine intrări incorecte.
Uite o metodă pentru a o rezolva:
1) Introdu CD-ul Windows XP în unitatea CD-ROM sau DVD-ROM, apoi reporneste Pc-ul.
2) Când primesti mesajul „Press any key to boot from CD", apăsa orice tastă pentru a porni computerul de pe CD-ROM-ul Windows XP.
3) Primesti mesajul de bun venit al instalării si tu apasă R pentru a porni Consola de recuperare.
4) Ti se va solicit "tastaţi parola de administrator", o tastezi apoi ENTER dacă nu ai o parolă apesi direct ENTER
5) În promptul de comandă tastează "bootcfg /list" apoi apasă ENTER, se vor afişa pe ecran intrările din fişierul Boot.ini curent.
6) În promptul de comandă, tastează "bootcfg /rebuild", apoi apasă ENTER: Această comandă scanează hard disk-urile PC-ului pentru instalările Windows XP dupa care afişează rezultatele. Urmează instrucţiunile care se afişează pe ecran pentru a adăuga instalările Windows la fişierul Boot.ini. De exemplu, urmează aceşti paşi pentru a adăuga instalarea Windows XP la fişierul Boot.ini:
a. Cand vezi ca scrie "Total Identified Windows Installs: 1" apesi tasta Y
b. Cand scrie "Enter Load Identifier" tasteaza numele sistemului de operare ce ai tu adica "microsift windows XP professional" sau ce stii tu ca ai.
c. Cand apare "Enter OS Load options" tasteaza "/fastdetect" si apasă ENTER
Si ultimul pas :
7)Tastează "exit" apoi apasă ENTER pentru a închide Consola de recuperare.
Computerul reporneşte, iar lista de încărcare actualizată se afişează cand primesti mesajul „Please select the operating system to start".
Cam asta e, nu e usor si dacă consideri că nu o poti face singur atunci cheamă pe cineva care se pricepe.