| Cosmin_9592 a întrebat:

Daca faci overclocking la procesor creste si Cache? Si cu ce ma ajuta Cache?

2 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Memoria cache (sau tampon) este cea mai rapida memorie dintr'un PC, si este primul loc unde microprocesorul cauta datele de care are nevoie.
Prin overclock se creste frecventa de oscilatie a circuitelor din interiorul unui dispozitiv electronic, cu scopul de a executa comenzile mai rapid (practic fortezi o componenta a PC-ului sa functioneze la o frecventa mai mare decat a fost proiectata)
Intr'un PC se overclockeaza procesoarele si memoriiile RAM, placa grafica si cipurile de pe placa de baza! Memoria cache ramane la fel!

| izvordemunte a răspuns:

Nu creste memoria cache daca faci overclocking. Memoria cache e o memorie extrem de rapida in care sunt tinute anumite informatii. Se foloseste datorita accesului foarte rapid. Practic nu mai trebuie consultate acele informatii altundeva (ar fi o operatie costisitoare dpdv al resurselor sistemului). Overclockingul creste frecventa procesorului (semnalul de tact), ceea ce duce la marirea performantelor. Practic functioneaza mai rapid.