| ragos a întrebat:

Daca vreau sa pescuiesc in apa sarata (in mare), sunt necesare alte  ustensile (undita, carlige, etc) decat pentru pescuitul in apa dulce?

3 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

La pescuitul stationar folosesti aceleasi tehnici dar ca momeala pe ac poti folosi cu succes si scoica.
Daca vrei sa pescuiesti in larg poti folosi ''ţaparina''.
Ai nevoie de o lanseta lunga in jur de cinci metri si de o mulineta protejata la apa sarata.

lolita
| lolita a răspuns:

Da, cu siguranta, in magzinel de profil vei gasi undite pentru pa dulce si undite pentru apa sarata. asta stiu sigur pentru ca iubitul meu are o firma de materiale de pescuit.

| selef a răspuns:

Nu doar alta momeala, desi unele momeli sunt bune si in apa dule si sarata.