| SNOWTIGER a întrebat:

Dau funda si vot! de ce imi scrie limited or no conectivity la PC, am win xp sp3 mentionez ca nu mi-a mai facut asa inainte, va rog frumos sa ma ajute cineva! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Conectarea este limitata sau nu se conecteaza.
Acest mesaj apare atunci cand din ceva motive un program nu poate comunica bine cu un server prestabilit.
Aceste motive pot fi:
- depasirea timpului maxim prestabilit in care trebuie sa raspunda serverul (ping foarte mare, trace cu timp total foarte mare)
- intreruperi in linia de comunicare (careva cablu intrerupt temporar sau supraincarcat pe traseul intre PC si server)

Comuncarea pe internet /retele se face sub forma unor siruri de pachete de date, trimise de la un calculator la celalalt. Cand pachetul a ajuns, se trimite inapoi un cod de confirmare si urmatorul pachet digital se poate trimite. Asta se petrece, de exemplu, la trimiterea unui fisier mai mare, care se trimite impartit in bucatele (pachete digitale) mici. Daca in mijlocul transmiterii un pachet nu este confirmat, se repeta trimiterea lui. Incercarile se repeta timp de cateva secunde prestabilite, iar daca tot nu raspunde destinatia, atunci se abandoneaza transmisia si se afiseaza acest mesaj sau unul asemanator.

Trebuie incercat peste cateva minute, eventual verificate cablajele de internet.