| Zuzzy123 a întrebat:

De ce oare tiuie urechile?

Răspuns Câştigător
| LoneWolf a răspuns:

Motivul cel mai comun pentru tiuitul urechilor poate fi cresterea brusca a tensiunii arteriale. Alte cauze mai pot fi: expunerea la zgomote foarte mari (chiar si cand ascultam muzica la volum maxim la casti), existenta unui dop de ceara sau lovituri puternice ale urechii interne sau medii. Daca tiuitul se intampla des, atunci e un motiv de ingrijorare si necesita un consult de specialitate.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil ai stat in curent.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate sa fie de vina si tensiunea arteriala...Ar exista multe cauze, intreaba medicul de la scoala.

| rutanklan a răspuns:

Daca iti tiuie urechile si cand e liniste completa se numeste tinitus. E o conditie de care suferim cu totii, si e provocata de expunerea indelungata a urechii la sunete de frecvente inalte si puternice. De exemplu mergi la un concert si stai langa boxa. A doua zi inca iti tiuie urechile. Chiar daca iti mai revii, the damage was done. Pe langa asta, tinitusul poate aparea odata cu inaintarea in varsta din motivele enumerate de raspunsurile de mai sus. Cateodata devine atat de grav ca trebuie mereu sa iti mentii un nivel sonor peste urechi ca sa nu il auzi. Ala e deja cronic si cauzeaza probleme psihice. Auzul este o proprietate care se degradeaza in timp si nu mai poate fi reparat. Daca se duce timpanul, se duce de tot. Asa ca, be careful. No loud music, stai departe de zgomote, masini aglomeratie si ai grija sa nu te ia curentul. pace.

| RenzoRomano a răspuns:

Pentru ca se zbate neoronu'