| dmrtr a întrebat:

De ce se considera pancreasul ca glanda mixta?
funda! tongue
mi-a dat la biologie aceasta intreabre si nu stiu... va rog putin ajutor big grin

Răspuns Câştigător
| cooldreams a răspuns:

Pentru ca secreta atat suc pancreatic, ce participa la digestie (functie exocrina), cat si insulina si glucagon, cei doi hormoni antagonisti ce regleaza cantitatea de glucoza din corp (functia endocrina).

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și vrei să-ți facem noi tema?
http://medicalplace.blogspot.com/2011/02/pancreasul-glanda-mixta.html
Era greu rău să cauți pe internet!
Te mai faci și de râs.
Pa, pa.

| Lalaloveu a răspuns:

Rolul de glanda endocrina al pancreasului a fost recunoscut din 1866, cand extirparea pancreasului la caine a provocat aparitia diabetului.In prezent se stie ca insulele Langerhans din pancreas contin doua feluri de celule endocrine - celule alfa, care secreta glucagonul, si celule beta, care secreta insulina.
Insulina scade glicemia, transportand zaharul in celule, pe cand glucagonul este un puternic factor hiperglicemiant - scoate zaharul din ficat (glicogenoliza) si creste concentratia acestuia in sange (hiperglicemie). Totodata pancreasul este si o glanda exocrina ce produce sucul pancreatic, ce se varsă în intestinul subţire. Acţiunea lui influenţează în special substanţele adipoase. Este bogat în enzime: amilaza (care transformă glucidele în glucoză), maltaza (maltoza, în glucoză), tripsina (care scoate aminoacizii pe rând din protide şi peptide), lipaza (grăsimile cu acizi graşi şi glicerina), carbonaţi şi bicarbonaţi de Na, care dau alcalinitatea sucului pancreatic. Sper ca te-am ajutat happy

| sergiulik94 a răspuns:

Buna.
Este glanda mixta deoarece are doua roluri, unu endocrin si altul exocrin. Cel mai scurt raspun. Cu placere.

| 1Beibii a răspuns:

Pancreas glanda mixta ( e si exocrin si si endocrin ) :
- pancreas endocrin : secreta insulina
-pancreas exocrin : secreta suc pancreatic.
. Sper ca ti-am fost de ajutor happy. Pa :*!