| Ali55 a întrebat:

De ce se zice ca este mai bine sa imbraci doua pulovere mai subtiri decit unul gros?

Răspuns Câştigător
| вυттєяƒℓу ƒℓу αωαу -» a răspuns:

Pentru ca daca ai doua pulovere mai subtiri si iti este mai cald poti sa dai unul jos si sa ramai cu al 2 lea dar daca ai unul gros nu poti sa mai dai nimic josbig grin

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mai multe haine mai subtiri tin de caldura mai tare decat una foarte groasa din cauza ca intre fiecare din aceste haine se formeaza un strat de aer cald protector, care ajuta corpul sa nu-si piarda caldura. Tesatura si textura celei de-a doua haine acopera spatiile din prima haina pe unde s-ar putea pierde caldura si totul devine mai etans. Iar aerul dintre cele doua este izolator.

| elena a răspuns:

Daca te incalzesti, sa dai unul jos.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu am auzit asa ceva, si nici nu m-am imbracat cu doua pulovere odata.

| Elena1234456 a răspuns:

Pentru ca pastreaza mai bine caldura happy. Se incalzeste un strat mai intai, apoi al doilea.Este logic happy.

| cristi202 a răspuns:

Nu materialul pulovarului tine de cald, ci aerul e cel ce izoleaza termic (de aceea si ferestrele au doua rinduri de geamuri). Daca ai doua pulovere ai sansa ca sa ai doua straturi de aer fata de exterior: piele - pulovar 1, si pulovar1 -pulovar 2, deci si izolarea termica sa fie mai buna. Acum depinde si de material, caci firele din cele de lina naturala contin mult aer, si de aceea sunt asa de calduroase, si, s-ar putea sa fie cam acelasi lucru daca e sa faci comparatia intre un pulovar bun de lina si doua sintetice. Nu si invers insa!happy

| Daiana_1737 a răspuns:

E o prostie...cu doua plovere te simti incomod si categoric cu un plover mai gros te imbraci iarna si nu are de ce sa iti fie caldwinking

| Ea12345 a răspuns:

ATunci cand ai unul singur, practic cade pe tine, este mai racoare pe sub.Atunci cand ai doua, vine un fel de rand de haine, care va tine de cald mai mult decat unul singur, chiar daca este gros.In concluzie, pe vreme friguroasa, de iarna, e mai bine sa purtam 2 pulovere mai subtiri decat unul gros happy

| ady2607 a răspuns:

E ca la termopane, stratul de aer dintre cele 2 geamuri izoleaza mai bine caldura in casa, respectiv stratul de aer dintre cele 2 pulovere izoleaza mai bine caldura corpului. happy

| florence a răspuns:

1.in cazul in care iti va fi cald, avand 2 pulovere vei ramane "imbracata", dand jos unul dintre pulovere.
2. Poti combina 2 pulovere de culori diferite (sau diferite ca si material) si poti arata chic.