| mihaeladaria23 a întrebat:

De ce suntem obligați să cântăm Gaudeamus la sfârșitul clasei a 12a?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligat?
nu te obliga nimeni
nici sa participi la festivitate nu te obliga

| mihaeladaria23 explică (pentru suntserios):

Pe noi ne obligă să mergem din clasă în clasă și să câtăm Gaudeamus pe de rost

| suntserios a răspuns (pentru mihaeladaria23):

Naspa. ce sa zic.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca este din domeniul 'academic', are un aer cult;)
aceasta cantare este mai potrivita la facultate zic...

https://www.youtube.com/watch?v=ha6pGK6ZnXE

| Fatamuntilor a răspuns:

De ce nu.
si eu l-am cantat la sfarstitul clasei a XII, Era o traditie.Am iesit cantand pe la iesirea profesorilor, colegii mai mici de clasa a IX tineau florile ca un fel de pood.Si noi la randul nostru am tinut podul pentru colegii mai mari.
Va fi o amintirile frumoasa peste ani si ani...

| Hyperion7 a răspuns:

Doar daca are directoarea pitici pe creier

| mODIN a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care se organizeaza si banchetul si va faceti poze cu palariile alea patrate. Asa e traditia.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu unul nu am cantat nimic. Nici eu si nici tot liceul unde am invatat. Doar am facut marsul acela prin centrul orasului, am mers la festivitate, apoi la restaurant cu prietenii si gata. Asta era prin 2017.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

De la sfarsitul veacului al XVII -lea, studentimea a adoptat ca imn al infratirii internationale faimosul cant „GAUDEAMUS IGITUR