| florin9999 a întrebat:

De Dragobete se sarbatoreste ziua de nume pentru cei cu numele de Dragos? Daca nu, atunci cand?

3 răspunsuri:
| nobody5568hf a răspuns:

laughinglaughinglaughing De dragobete este aceiasi sarbatoare ca de Valentine's Day!
E aceiasi sarbatoare, doar ca Valentine's Day este luat de la americani iar dragobetele este ziua indragostitilor la romani!
Ai inteles? happyhappyhappyhappy

| anutza2856 a răspuns:

Nu exista Sfantul Dragos! happy Dragobetele ( Aflarea capului Sf.Ioan Botezătorul ) sarbatoreste dragostea in calendarul romanesc. Nu are legatura cu onomastici!

| ioan_9285 a răspuns:

Dragobetele este ziua indragostitilor la romani si atat.cei fara nume de sfinti precum; dragos,adrian,carmen, bogdan, etc este considerata ziua lor la lasatul secului de pasti-sfintii 42 de mucenici(anul acesta pe 6 martie)