| anonim_4396 a întrebat:

Din ce se face cimentul?

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Aici gasesti (in partea de jos) toate detaliile despre ciment http://www.referat.ro/referate/Cimentul_f5336.html

| kayan a răspuns:

Din "ciment praf" (de cumparat), nisip si apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiam dar am uitat, este asa de important pentru tine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cimetul sau betonul?
cimentul este un liant si se face din zfarmarea unui anumit tip de roca care...nu stiu cum se numeste,( cursul de geologie fiind foarte departe in mintea mea)
betonul se face din ciment+apa+nisip si diferite tipuri de agregate + alyi lianti in fctie de ce fel de proprietati vrei sa aibahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce se face cimentul

| alexdad16 a răspuns:

Var nestins 60 – 67%
Cuart 19 – 24%
Corindon 4 – 7%
Oxid de fier 2 – 6%
Oxid de magmeziu 4 – 5%
Trioxid de sulf Max 3%