| lungu_1938 a întrebat:

Eu cred ca daca romania este pe locul 49 in lume la economie si alte tari precum spania, germania, anglia etc. sunt printre primele puteri economice ale lumii inseamna ca majoritatea populatiei din aceste tari au bani sa-si permita foarte multe lucruri. Cred asta si pentru ca sa fi o putere economica inseamna foarte mult atat la bani cat si la alte lucruri. Astept parerile voastre despre acest lucru. Va rog multa seriozitate.

2 răspunsuri:
| Bezea a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa fie neaparat o egalitate intre puterea economica a tari si puterea economica a cetatenilor ei. Programele desfasurate de fiecare guvern(social welfare) au ca scop egalitatea intre cetateni. Spre exemplu China care inca este a treia putere mondiala in lume la economie in curand a doua are mari diferente intre categoriile sociale.

| elizabeth a răspuns:

Da si locul 2 in lume la datoria de la FMI...